Aparat do mikrodializy mózgu. Po raz pierwszy u pacjenta w Polsce

Pierwszy w Polsce aparat do mikrodializy mózgu został wszczepiony 74-letniemu pacjentowi. Nowy sprzęt trafił niedawno do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Lublinie. Urządzenie wesprze zespoły medyków w leczeniu pacjentów z urazami czaszkowo-mózgowymi.

2024-06-21, 17:57

Aparat do mikrodializy mózgu. Po raz pierwszy u pacjenta w  Polsce
Specjaliści z lubelskiego Szpitala Klinicznego już wszczepili pierwszy cewnik do mikrodializy 74-letniemu pacjentowi po urazie czaszkowo-mózgowym. Foto: Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie

Zakupione do lubelskiego szpitala urządzenie pomoże lekarzom z większą precyzją leczyć ofiary wypadków komunikacyjnych czy urazy wynikające z upadków z wysokości.

Metoda mikrodializy mózgu polega na założeniu specjalnego cewnika do tkanki mózgu. Zabieg wykonuje wspólnie zespół złożony z anestezjologów i neurochirurgów. Tego typu leczenia do tej pory było stosowana głównie za granicą. Pionierami byli lekarze z krajów skandynawskich.

Specjaliści z lubelskiego Szpitala Klinicznego mieli okazję wypróbować sprzęt. Pierwszy cewnik do mikrodializy wszczepiono 74-letniemu pacjentowi po urazie czaszkowo-mózgowym.

Jedno z 14 takich miejsc w Polsce

W szpitalu przy Jaczewskiego funkcjonuje jedyne w stolicy lubelszczyzny Centrum Urazowe. To jedno z 14 tego typu miejsc w całej Polsce, gdzie trafiają pacjenci z najcięższymi urazami.

REKLAMA

Zakup sprzętu został zrealizowany w ramach Narodowego Programu Transplantacyjnego. Koszt zakupu aparatu to prawie 300 tys. złotych, z czego 250 tys. stanowiło dofinansowanie z resortu zdrowia. Różnicę szpital pokrył z własnych środków.

Czytaj także:

IAR/Radio Lublin/st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej