REKLAMA

Robot nie zawsze zastąpi chirurga. Prof. Durlik: ręka bywa najlepszym narzędziem

2024-06-13, 21:55

Robot nie zawsze zastąpi chirurga. Prof. Durlik: ręka bywa najlepszym narzędziem
Prof. Marek Durlik wyjaśniał, że w niektórych przypadkach operacje z użyciem robota są niebezpieczne dla pacjenta. Foto: Gerain0812/ Shutterstock

Roboty chirurgiczne wykorzystywane są coraz częściej w chirurgii ogólnej, ale też kardiochirurgii, urologii, ginekologii i laryngologii. Choć są zabiegi, w których roboty sprawdzają się świetnie, to zdarzają się sytuacje, kiedy nic nie zastąpi człowieka - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Durlik, chirurg ze szpitala MSWiA w Warszawie. - Ręka chirurga jest najlepszym narzędziem - podkreślił. 

Już ponad 40 placówek medycznych w Polsce może operować z użyciem robota chirurgicznego, a szacuje się, że do 2028 roku liczba takich urządzeń może przekroczyć 130. - Robotem można zoperować praktycznie wszystko - żołądek, przełyk, każdą resekcję w zakresie jelit, nerkę, a także przeprowadzić banalne zabiegi jak przepuklina czy wycięcie pęcherzyka żółciowego - wyliczył w Polskim Radiu 24 prof. Marek Durlik, chirurg ze szpitala MSWiA przy ul. Wołoskiej w Warszawie. 

Wysoka cena robotyki

Gość Polskiego Radia 24 wskazał, że na przeszkodzie rozwojowi chirurgii robotycznej w Polsce stanąć mogą pieniądze. - Obecnie NFZ refunduje urologiczne operacje prostaty i operacje jelita grubego z powodu wskazań onkologicznych. Staramy się, by refundowane były również operacje trzustkowe, których w Polsce wykonaliśmy ponad 300 - zaznaczył. 

Czytaj także: 

Wskazał, że sam jednorazowy zestaw narzędzi do operacji z użyciem maszyny kosztuje około kilkunastu tysięcy złotych, a koszty te są doliczane do procedury refundowanej. - Jeśli to nie będzie refundowane, to trudno, by taka chirurgia się rozwijała, bo jest ona kosztowna - stwierdził.

Roboty tylko dla doświadczonych

- Są przypadki takie, kiedy robot jest genialnym rozwiązaniem, ale są przypadki, kiedy my, dokując ramienia robota i wkładając kamerę, wycofujemy się. Tam, gdzie w grę wchodzi masywny stan zapalny, duże zrosty lub gdy pacjent był wielokrotnie wcześniej operowany, lepiej i bezpieczniej dla pacjenta lepiej wykonać operację ręcznie. Tam jest potrzeba ręka chirurgiczna, która jest najlepszym narzędziem - zaznaczył. 

REKLAMA

Dlatego też, jak mówił, chirurgii robotycznej powinni uczyć się ci lekarze, którzy "mają pojęcie o chirurgii". - Duży procent takich operacji musi ulegać konwersji, czyli zamianie na operację klasyczną. Jeżeli młody chirurg nie radzi sobie dobrze przy operacjach klasycznych, będzie z tym zwlekał, a to niebezpieczne dla pacjenta - mówił prof. Marek Durlik.

Między 2022 a 2023 rokiem liczba operacji wykorzystywanych z użyciem robot wzrosła w Polsce o 100 proc.

Więcej w nagraniu:


Posłuchaj

Prof. Marek Durlik o chirurgii robotycznej (Samo zdrowie) 25:32
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: Samo zdrowie

REKLAMA

Prowadzący: Małgorzata Telmińska

Gość: prof. Marek Durlik (chirurg)

Data emisji: 12.06.2024

Godzina emisji: 19.33

REKLAMA


Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej