Zamknięte znane kąpielisko w Trójmieście. Kolejne czerwone flagi

2024-07-09, 19:40

Zamknięte znane kąpielisko w Trójmieście. Kolejne czerwone flagi
Z powodu zakwitu sinic zamknięto kąpielisko w Olsztynie i Gdyni . Foto: Wojciech Strozyk/REPORTER/East News

Upały zachęcają do kąpieli. Niestety przyroda czasami płata figle i potrafi uprzykrzyć urlop. Sanepid zdecydował o zamknięciu znanego kąpieliska w Gdyni. Podobna sytuacja jest też w Olsztynie.

Z informacji podanych w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że ze względu na zakwit sinic w wodzie nie można korzystać z kąpieliska w Gdyni Redłowie.

Na pozostałych kąpieliskach w woj. pomorskim sanepid nie wykrył groźnych dla zdrowia parametrów mikrobiologicznych i sinic.

Zakaz do odwołania w Olsztynie

Zamknięto też popularne kąpielisko w Olsztynie przy Centrum Rekreacyjno-Sportowym nad jeziorem Ukiel. Zawisła tam czerwona flaga.

Inspekcja sanitarna stwierdziła, że w wodach Ukielu zakwitły sinice. Tymczasowy zakaz wchodzenia do wody dotyczy kąpielisk nr 1 i 2 usytuowanych w CRS Ukiel przy ul. Kapitańskiej.

REKLAMA

- Obecność sinic toksynotwórczych w wodzie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi - przestrzegła zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olsztynie Anna Rostek. Zakaz kąpieli zostanie odwołany po uzyskaniu pozytywnych wyników badania wody w kąpielisku.

Na szczęście inne kąpieliska w Olsztynie pozostają otwarte. Można bezpiecznie wchodzić do wody nad jeziorem Skanda czy nad Jeziorem Kortowskim w campusie studenckim Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Kortowie.

Sinice są toksyczne 

Sinice (cyjanobakterie) zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni.

Nie należy mylić sinic z makroglonami, które mogą unosić się przy powierzchni wody w strefie brzegowej jezior czy Bałtyku. Często fale wyrzucają na brzeg plaż te zielone maty, które, choć nie wyglądają estetycznie i w wyniku rozkładu mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, to same nie są szkodliwe i nie są źródłem toksyn.

REKLAMA

Kąpiel w akwenie z sinicami stanowi zagrożenie dla zdrowia, ponieważ sinice zawierają silne toksyny wywołujące na przykład podrażnienia skóry czy nawet zatrucia pokarmowe.

A o tym, gdzie nie można się w Polsce bezpiecznie kąpać, informuje Główny Inspektorat Sanitarny w "Serwisie kąpieliskowym".

Czytaj także:

PAP/IAR/kg/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej