80. rocznica powstania warszawskiego. Znamy program obchodów

1 sierpnia w Warszawie w godzinę "W" zabrzmią syreny, a na Kopcu Powstania Warszawskiego zapłonie ogień. Zaplanowano liczne koncerty, spotkania i wykłady. Znany jest już tegoroczny program obchodów 80. rocznicy wybuchu zrywu. Przedstawiło go Muzeum Powstania Warszawskiego.

2024-07-09, 19:44

80. rocznica powstania warszawskiego. Znamy program obchodów
Tradycyjnie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się także wspólne śpiewanie "(nie)zakazanych piosenek". Foto: PAP/EPA/Szymon Pulcyn

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powiedział, że razem z powstańcami będzie apelował o odpowiednie uczczenie godziny "W" nie tylko w Warszawie, ale również w całej Polsce.

 - Razem z powstańcami podpiszemy apel o to, aby o 17.00 wszyscy się zatrzymali, w ten moment zadumy i refleksji, tak aby wszyscy mogli przeżyć go razem. To jest apel do wszystkich Polek i Polaków - powiedział Rafał Trzaskowski.

Akcja "Wolność łączy"

W związku z 80. rocznicą zrywu Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowuje serię wydarzeń upamiętniających te wydarzenia.

To między innymi wystawa plenerowa kolorowanych archiwalnych zdjęć z powstania oraz akcja "Wolność łączy", w trakcie której wolontariusze w godzinę "W" będą w miejscach pamięci opowiadać o powstaniu warszawskim.

Wspólne śpiewanie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego

Tradycyjnie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się także wspólne śpiewanie "(nie)zakazanych piosenek". Jak mówił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski - będzie to moment ważny i symboliczny. - Jak zaczynamy, to jest jeszcze jasno i śpiewamy piosenki z taką wiarą w zwycięstwo. Gdy kończymy, jest już ciemno i piosenki są już smutne i nostalgiczne. To wydarzenie odzwierciedla muzycznie pamięć powstania - powiedział Jan Ołdakowski.

Powstał album "Wawa"

Muzeum Powstania Warszawskiego w związku z rocznicą zrywu każdego roku wydaje także płytę, do której tworzenia zapraszani są polscy muzycy. W tym roku jest to album "Wawa" stworzony przez Monikę Brodkę, która do współpracy zaprosiła także muzyków polskiej sceny alternatywnej.

Premierowe wykonanie albumu odbędzie się 26 lipca w trakcie koncertu w parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Monika Brodka zaznaczyła, że płyta jest opowieścią o jej związku z Warszawą. Nawiązuje również do tragicznej historii miasta. - Opowiada o moim mieście, o tym przede wszystkim jest ta płyta, o mojej historii, osoby, która 20 lat temu przyjechała do tego miasta. Chciałam opowiedzieć tę historię Warszawy przez emocje - powiedziała Monika Brodka.

Ogień pamięci

1 sierpnia na Kopcu Powstania Warszawskiego zapłonie ogień pamięci, który będzie palił się nieprzerwanie do 2 października, dnia rocznicy zakończenia walk.

Szczegółowy program wydarzeń związanych z 80. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego znajduje się na stronie internetowej 1944.pl.

Czytaj także:

IAR/kg/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej