Halina Rogozińska ps. Mała, Niebieska: do konspiracji wprowadził mnie ojciec

  2018-09-14, 22:03

  Halina Rogozińska ps. Mała, Niebieska: do konspiracji wprowadził mnie ojciec
  Patrol sanitarny Wojskowej Służby Kobiet na ul. Moniuszki 9 podczas Powstania Warszawskiego . Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

  - Na ogół wszycy sobie swoje pseudonimy wybierali. Mnie nazwali tak chłopcy jeszcze w harcerstwie. Mała, bo rzeczywiście byłam mała. Niebieska, bo zwykle byłam ubrana na niebiesko - wspominała w audycji "Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój" Halina Rogozińska, łączniczka podczas Powstania Warszawskiego.  

  Posłuchaj

  14.09.18 Halina Rogozińska. Przez harcerstwo do konspiracji
  +
  Dodaj do playlisty

  Halina Rogozińska urodziła się w 1926 roku w Warszawie. Do konspiracji przystąpiła dzięki harcerstwu. - To było harcerstwo przy Narodowych Siłach Zbrojnych. Trzeba było mieć wprowadzających, żeby nie wprowadzić np. niemieckiego szpiega. Mnie wprowadził ojciec, który był narodowcem. Przeszłam szkolenie wojskowe i sanitarne. Nawet załatwili nam praktyki w szpitalu - wspominała. 

  Podczas Powstania Warszawskiego była jednak łączniczką. - Na początku pomagałam gromadzić opatrunki, lekarstwa. Później zawiadamiałam kto, gdzie ma się stawić podczas walk - tłumaczyła. 

  Do konspiracji należeli także jej starszy brat i siostra. Halina Rogozińska przyznała, że nie wie czy pozwoliłaby własnym dzieciom pójść do Powstania.

  Więcej w całej audycji. 

  Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach

  Polskie Radio 24/tj

  ---------------------------------

  Data emisji: 14.09.18

  Godzina emisji: 17.45

     

  Polecane

  Wróć do strony głównej