Nie można wchodzić do lasu, ostrzeżenie Nadleśnictwa Olsztyn. "Śmiertelne niebezpieczeństwo"
W leśnictwach Mendryny, Graszk i Gaj w woj. warmińsko-mazurskim wprowadzono do końca lipca zakaz wstępu do lasu. Jest to skutek nawałnicy, która znacząco uszkodziła drzewostan.
2024-07-13, 09:58
W komunikacie Nadleśnictwa Olsztyn czytamy, że "zakaz został wprowadzony, by uniknąć ryzyka wypadków". Nadleśnictwo zaznaczyło, że "poskręcane, zawieszone i połamane konary, jak i całe drzewa stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo".
Leśnicy apelują o ostrożność, rozsądek i respektowanie zakazu. We współpracy z innymi służbami na bieżąco usuwają powalone i połamane drzewa, żeby udrożnić drogi i zapewnić wszystkim bezpieczeństwo.
Lasy popularne wśród turystów i grzybiarzy
Zakaz obowiązuje do 31 lipca. Objęte nim leśnictwa Mendryny, Graszk i Gaj są bardzo popularne wśród turystów i grzybiarzy. Znajdują się w okolicach Purdy i Marcinkowa w powiecie olsztyńskim, w pobliżu jezior Serwent i Kośno.
Szczegółowa mapa obszarów objętych zakazem jest dostępna na stronie internetowej Nadleśnictwa Olsztyn.
REKLAMA
Nawałnice na Warmii i Mazurach
Przez województwo warmińsko-mazurskie przechodziły w ostatnich dniach gwałtowne burze. W czwartek i piątek strażacy interweniowali 546 razy. Skutki nawałnic usuwało 600 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 2,5 tys. strażaków ochotników.
Największe szkody odnotowano w powiatach kętrzyńskim i olsztyńskim. Szczególnie w gminie Purda, gdzie w czwartek wieczorem nawałnica przewróciła wiele drzew na domki letniskowe w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem Serwent.
"Cudem nikt nie został poszkodowany spośród 15 osób, które wtedy tam przebywały" - komentowali strażacy.
Z kolei w nocy z piątku na sobotę strażacy odnotowali 50 interwencji, związanych głównie z wypompowywaniem wody z posesji zalanych podczas ulewy. Mowa m.in. o powiatach nowomiejskim, działdowskim i olsztyńskim.
REKLAMA
- Weekend pod znakiem burz i upałów. Będzie nawet 35 stopni
- Chaos i wypadki na Mazurach. Niebezpieczni ignoranci opanowali jeziora
- O krok od trąby powietrznej. Niebezpieczne zjawiska pogodowe w Małopolsce
łl/PAP/wmkor
REKLAMA