O krok od trąby powietrznej. Niebezpieczne zjawiska pogodowe w Małopolsce
2024-07-11, 15:44
Tegoroczne lato nie należy do nudnych pod względem pogody. Czwartek to nie tylko potworne upały i groźne burze, ale też ryzyko formowania się trąb powietrznych. Jedna z nich o mały włos przeszłaby nad Małopolską.
Czwartkowa pogoda to nie tylko potworne upały i temperatury sięgające ponad 30 stopni, ale też silne burze i wichury. Ostrzeżenia przed niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi wydały zarówno IMGW, jak i RCB.
Alert III stopnia przed burzami dotyczy m.in. południa Małopolski. Synoptycy obawiają się wystąpienia tam porywów wiatru powyżej 115 km/h. Taka pogoda oznacza dla strażaków pełne ręce roboty - małopolscy mundurowi już ponad 100 razy wyjeżdżali usuwać szkody poczynione przez wichury.
Czytaj także:
- Trąba powietrzna zdemolowała podkarpacką gminę. "Łamała drzewa jak zapałki"
- Nawałnice nad Polską. Ulewy z gradem i trąba powietrzna [WIDEO]
W powiecie suskim doszło do szczególnie niebezpiecznego zjawiska - zaczęła się tam formować trąba powietrzna. Spektakularne wydarzenie przykuło uwagę internautów, którzy podzielili się w sieci swoimi nagraniami.
Tak zalążek trąby powietrznej wyglądał widziany z Rabki-Zdroju:
REKLAMA
A tak z małopolskiej Naprawy:
Groźne prądy wstępujące
Trąby powietrzne powstają wskutek wystąpienia w chmurze prądów wstępujących, powodujących formowanie się tzw. lejów kondensacyjnych, czyli widocznych u podstawy chmur lejkowatych tworów. Jeśli prąd jest dość mocny, by wytworzyć lej tak duży, by sięgnął ziemi, wówczas mówimy o trąbie powietrznej.
Na nagraniach widać ciemne chmury i wirujące masy powietrza tworzące właśnie lej kondensacyjny. Nie ma jednak potwierdzenia, by dotknął on ziemi.
Czytaj także:
- Strażak rażony piorunem, powyrywane drzewa. Nawałnice nad Polską
- Dantejskie sceny na południu Polski. Podtopione ulice i budynki
"Sytuacja w Małopolsce nadal jest niespokojna. Notujemy liczne burze, powiązane w rozległy klaster, obejmujący znaczną część województwa. Wbudowane weń są także superkomórki, niosące ryzyko zejścia trąby powietrznej" - czytamy na stronie obserwatorzy.info.
REKLAMA
polskieradio24.pl, tvn24.pl, PAP, obserwatorzy.info/ mbl/wmkor
REKLAMA