Odwodnienie śmiertelnym zagrożeniem. Jak rozpoznać objawy i ochronić się przed skutkami upałów?

2024-07-15, 11:00

Odwodnienie śmiertelnym zagrożeniem. Jak rozpoznać objawy i ochronić się przed skutkami upałów?
Lekarze radzą, by w dniach ekstremalnych upałów dbać o nawodnienie organizmu i unikać ekspozycji na słońce. Foto: Shutterstock/KieferPix

W upalne dni trzeba pamiętać o uzupełnianiu płynów, lepiej zostać w domu w godzinach temperaturowego apogeum, a wychodząc koniecznie trzeba zakryć głowę - radzą lekarze i eksperci. Wysokie temperatury obciążają bowiem ludzkie organizmy, a szczególnie narażonymi na objawy odwodnienia czy przegrzania są dzieci i osoby starsze.

Poniedziałek jest kolejnym upalnym dniem tego lata. Synoptycy IMGW przewidują, że w najgorętszym momencie dnia termometry pokażą 35 stopni Celsjusza. W południowo-zachodniej Polsce obowiązują ostrzeżenia przed upałami I stopnia, zaś w centralnej, południowej i południowo-wschodniej części kraju - II stopnia przed wysokimi temperaturami. 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałami wydano dla dla części woj. lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dotyczą zaś województw: lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, części woj. mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i dla niektórych powiatów w woj. podlaskim, wielkopolskim i dolnośląskim.

Alert obowiązuje w zależności od powiatu albo do środy 17 lipca do godz. 20.30 albo od poniedziałku 15 lipca od godz. 14.00 do wtorku do godz. 19.00.

REKLAMA

Upał nie odpuszcza. Ekspert radzi o siebie zadbać

W dni ekstremalnie wysokich temperatur kluczowym jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów by nadrobić to, co wypocimy - przypominają lekarze. Objawami odwodnienia są m.in. brak łez, wzmożone uczucie pragnienia, a w skrajnych przypadkach - utrata świadomości.

Odwodnienie może też zagrażać życiu - przypomina w rozmowie z Radiem Szczecin lekarz rodzinny Jacek Bujko. Niezdrowemu pozbywaniu się wody z organizmu sprzyja picie alkoholu i napojów z kofeiną a także palenie tytoniu i przyjmowanie moczopędnych lekarstw. Szczególnie powinni na siebie uważać seniorzy, których organizmy są mniej sprawne, a także najmłodsi. 

Posłuchaj

Lekarz rodzinny Jacek Bujko radzi, jak poradzić sobie z upałami (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

Sposobem na uzupełnienie płynów w organizmie jest picie dużo wody, ale dobre mogą być też napoje izotoniczne uzupełniające elektrolity. - W przypadku małych dzieci zalecany jest sok jabłkowy rozcieńczony pół na pół z wodą, który można podawać łyżeczka za łyżeczką, po 2 lub 5 ml - dodał Jacek Bujko. 

Nie tylko napoje. Koniecznie zadbajmy o nakrycie głowy

Eksperci radzą także, by w godzinach największego nasłonecznienia pozostawać w pomieszczeniach, a w razie konieczności wyjścia na zewnątrz koniecznie pamiętać o nakryciu głowy. Szczególnie powinni pamiętać o tym rodzice małych dzieci.

REKLAMA

W gorące dni warto ubierać się w przewiewne stroje, ale nie odsłaniać zanadto ciała w obawie przez poparzeniami słonecznymi.

"

Pod żadnym pozorem nie wolno też w czasie upałów zostawiać dzieci albo zwierząt w zamkniętym samochodzie wystawionym na słońce. Temperatura wewnątrz potrafi bowiem błyskawicznie wzrosnąć i samochód pojazd praktycznie zamienia się w piekarnik. 

Uwaga na serce. Upały stanowią obciążenie dla organizmu

Wysokie temperatury mogę być także niebezpieczne dla serca. - Podczas upałów serce pracuje intensywniej, dlatego rośnie ryzyko zawału mięśnia sercowego, zwłaszcza u osób z chorobami układu krążenia - powiedział kardiolog Mariusz Hochuł z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (American Heart of Poland).

REKLAMA

Zdaniem lekarza należy zwracać szczególną uwagę na niepokojący ból w klatce piersiowej. W takiej sytuacji nie należy czekać - trzeba natychmiast wezwać karetkę, ponieważ czas odgrywa tu kluczową rolę.

Upały wyzwaniem dla społeczeństwa. Eksperci radzą: nie bądźmy obojętni

W poniedziałek i kolejnych dniach pogoda będzie sprzyjała przeciążeniom termicznym. - Przede wszystkim będziemy się czuć osłabieni. Jeżeli nie będziemy uzupełniać płynów, będziemy odwodnieni, pojawi się zmęczenie. Osoby starsze i schorowane będą odczuwały temperatury jeszcze bardziej niż inni. Także dzieci są bardzo narażone na odwodnienie i przegrzanie organizmu - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. 

Zaapelował też o to, by nie ignorować ostrzeżeń przed upałami. - Jeżeli nie musimy, nie przebywajmy na zewnątrz, szczególnie między godzinami 11 a 17, kiedy słońce operuje najbardziej i temperatura jest najwyższa. Starajmy się również nie wykonywać czynności wakacyjnych, typu wycieczka rowerowa czy piesza, bo w tych warunkach stanowią one duże zagrożenie - podkreślił.

- Jeżeli zobaczymy osobę, która ma problemy, nie bądźmy obojętni - pomóżmy jej, w razie potrzeby zadzwońmy pod 112. Takich sytuacji, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie temperatura będzie zdecydowanie wyższa, w najbliższym czasie może być więcej - apelował synoptyk. 

REKLAMA

Mapa temperatur:

PAP, IAR, Polskie Radio 24, polskieradio24.pl/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej