Zorze polarne powrócą? Potężna burza magnetyczna na horyzoncie
Wtorkowy wieczór może zachwycić wystąpieniem zorzy polarnej. Ekspert tłumaczy, że zjawiska są konsekwencją zwiększonej aktywności Słońca w ostatni weekend.
2024-07-30, 11:18
- Między innymi należały do nich koronalny wyrzut masy, czyli erupcja ogromnych ilości plazmy, dzięki polu magnetycznemu, z powierzchni Słońca. Tego typu zdarzenia zdarzają się naturalnie w jedenastoletnim cyklu. Dużo częściej niż zwykle właśnie w pobliżu maksimum cyklu słonecznego, do którego aktualnie się zbliżamy - powiedział Polskiemu Radiu doktor Piotr Witek z Planetarium Centrum Nauki Kopernik.
Naukowiec tłumaczy, że nie oznacza to żadnych katastroficznych skutków. Mało tego, będziemy mogli podziwiać zorze polarne.
- Gdzie oglądać zorzę polarną? Tradycyjnie najlepsze warunki są najdalej na północy, tam, gdzie jesteśmy najbliżej biegunów magnetycznych - stwierdził doktor Piotr Witek.
Zorze polarne. Ekspert: mogą być widoczne w całym kraju
Jeśli jednak - wytłumaczył specjalista - rzeczywiście dojdzie do przewidywanej burzy magnetycznej klasy 3g, to zorze mogą być widoczne na obszarze całego kraju.
REKLAMA
Ekspert Planetarium Centrum Nauki Kopernik zastrzegł, że w rzeczywistości efekty zaburzenia pola magnetycznego Ziemi mogą nie być tak spektakularne, ale prognozy są obiecujące.
Jak dodał, aby obserwować dzisiejsze zjawiska, warto wybrać się poza miasto. Doktor Piotr Witek poleca też śledzić prognozy pogody kosmicznej, np. za pośrednictwem strony amerykańskiej agencji National Oceanic and Atmospheric Administration.
Cykle słoneczne
Każdy cykl słoneczny trwa około jedenastu lat, a maksimum aktywności gwiazdy występuje mniej więcej w połowie tego okresu. Wtedy Słońce nie tylko wyrzuca w kosmos obłoki plazmy, lecz także emituje o wiele więcej promieniowania, które w teorii może być groźne dla człowieka. Naukowcy cały czas badają wpływ aktywności Słońca na nasz organizm. Bez względu na wyniki tych badań warto jednak zachować ostrożność i odpowiednio chronić się przed promieniowaniem, które jest groźne dla skóry. Obecnie przypada 25. cykl słoneczny od rozpoczęcia badań i zapisów liczby plam słonecznych, które rozpoczęły się w 1755 roku.
REKLAMA
Posłuchaj
ms/IAR/wmkor
REKLAMA