Wątpliwości w sprawie dotacji Jabłońskiego. Szejna: czarno widzę jego przyszłość
Niewykluczone, że Sejm zajmie się kolejną sprawą uchylenia immunitetu polityka PiS. Były wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński miał - według Najwyższej Izby Kontroli - udzielać dotacji wbrew rekomendacjom komisji. - Czarno widzę przyszłość pana ministra Jabłońskiego - przyznał na antenie Programu 1 Polskiego Radia Andrzej Szejna, obecny wiceszef polskiej dyplomacji.
2024-08-06, 10:45
Najwyższa Izba Kontroli zarzuca byłemu wiceministrowi spraw zagranicznych arbitralne wskazanie zwycięzców konkursu na pomoc humanitarną. Przy podejmowaniu decyzji polityk PiS miał lekceważyć rekomendacje komisji.
Według dziennika "Rzeczpospolita", kontrolerzy z NIK są zdania, że Paweł Jabłoński wybrał trzy z dziesięciu zarekomendowanych projektów. Siedem dołożył z własnej inicjatywy. "Wśród projektów wskazanych przez ministra znalazł się jeden związany ze stowarzyszeniem znanym z promowania polityczek PiS" - pisze "Rz". Gazeta wskazuje, iż według Najniższej Izby Kontroli doszło do złamania przepisów. Wybrano projekty niegwarantujące uzyskania założonych efektów.
Posłuchaj
Andrzej Szejna: czarno widzę przyszłość Pawła Jabłońskiego (IAR) 0:37
Dodaj do playlisty
Raport NIK w sprawie Jabłońskiego. Prokuratura podejmie działania?
Do sprawy odniósł się na antenie radiowej Jedynki obecny wiceminister spraw zagranicznych. Mówił, że resort współpracował z NIK. - Mamy do czynienia z raportem Najwyższej Izby Kontroli, który wskazuje na nieprawidłowości przy prowadzeniu konkursów, co by oznaczało przyznanie wielomilionowych środków osobom, firmom czy instytucjom, które nie powinny tych konkursów wygrać - mówił Andrzej Szejna.
Polityk przyznał, że "czarno widzi przyszłość" Pawła Jabłońskiego. - Swoje działania podejmie zapewne, o ile już nie podjęła, prokuratura - mówił wiceminister.
REKLAMA
Niewykluczone uchylenie immunitetu
Czy dojdzie do uchylenia immunitetu politykowi PiS? Według Szejny istnieją podstawy, by prokuratura wystarczająco uzasadniła wniosek w tej sprawie. Podkreślił, że nie ma wątpliwości, że jeśli odpowiedni wniosek trafi do Sejmu, to zostanie podjęta uchwała w tej sprawie.
Opisując dotacje przyznawane przez MSZ, "Rzeczpospolita" pisze o fundacji Klaster Innowacji Społecznych, której szefem jest działacz nieistniejącej już Partii Republikańskiej Adama Bielana (w 2023 r. rozwiązała się, wchodząc w skład PiS). W tym samym roku miała ona dostać 412 tys. zł na projekt dotyczący Ukrainy z konkursu "Pomoc humanitarna" w resorcie spraw zagranicznych.
[POLSKIE RADIO 24] Poncyljusz: wstrzymanie subwencji dla PiS może umocnić Kaczyńskiego
ms/PR1, PAP/wmkor
REKLAMA
REKLAMA