Breaking znika z aren olimpijskich. "Dla jednych sport, dla innych sztuka"
Breaking zadebiutował na XXXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Zostały rozegrane w dniach 9–10 sierpnia 2024 na Place de la Concorde w dwóch konkurencjach. Na igrzyskach za 4 lata tej dyscypliny już nie będzie. Czym jest ta breaking i czy to dobrze, że trafił na arenę olimpijskich zmagań? O tym na antenie Polskiego Radia 24 mówił Artur Karapetyan, fizjoterapeuta, bboy.
2024-08-14, 14:01
Posłuchaj
- Breaking to sztuka, która ewaluowała do tego stopnia, że przestała być tańcem opartym na ekspresji i emocjach, ale ewoluowała do tego stopnia, że jest bardzo atletycznym tańcem, w którym wykonywane są figury w gimnastyce i figury spoza gimnastyki. Bboys i bgirls starają się prześcigać w kreatywności i tym, jakie ruchy mogą stworzyć, których świat jeszcze nie widział. Często dodawany jest kolejny poziom trudności. Prawdopodobnie dlatego taniec znalazł się na igrzyskach - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Artur Karapetyan.
Zwolennicy i przeciwnicy
Jak zaznaczył gość Polskiego Radia 24, im było bliżej igrzysk, tym więcej osób było zwolennikami tego, żeby dyscyplina pojawiła się na igrzyskach. Od wewnątrz głos był jednak taki, że to nie sport, a sztuka. Ale moim zdaniem jest dla niego miejsce na igrzyskach. To pasja, na którą ludzie ciężko pracują, rozwijają zmysł artystyczny i atletyczny. Jeżeli teraz breaking mógł wyjść przed oczy całego świata i tancerze mogli pokazywać ekspresję, emocje, to uważam że jest na to miejsce. Tak wygląda ewolucja, że z podwórek wychodzimy na większe sceny. To wciąż musi być taniec, to wciąż musi być sztuka, to wciąż musi być o tym, żeby wyrażać siebie - powiedział Artur Karapetyan.
- Paryż 2024. Pies sprawdzi, czy nie wrócili z igrzysk z pluskwami
- Paryż 2024. Pływał w Sekwanie, trafił do szpitala. Ogromne kontrowersje wokół stanu wody
Gość Polskiego Radia dodał, że breaking zawsze był oceniany, ale sędziowie oceniali zawodników subiektywnie. - Na igrzyskach mamy obiektywne kryteria: kreatywność, osobowość, technika, różnorodność, to, jak się czujemy na scenie i muzykalność. Mamy 6 kryteriów i ocenianie ich mimo wszystko będzie subiektywne. Bo każdy inaczej może oceniać, czy to jest oryginalny, czy nieoryginalny ruch - mówił.
REKLAMA
Posłuchaj
- Zawsze znajdą się ludzie, którzy myślą inaczej, którzy powiedzą, że to sztuka i nie powinno być jej na igrzyskach. Znajdą się tacy, którzy powiedzą, że dlaczego nie, skoro poziom atletyzmu jest większy albo przynajmniej równy każdemu innemu sportowi- mówił o kwestii rezygnacji z breakingu na igrzyskach w 2028 roku gość Polskiego Radia 24.
***
Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Paweł Zieliński
Gość: Artur Karapetyan (fizjoterapeuta, bboy)
Data emisji: 14.08.2024
Godzina emisji: 12:33
PR24/łp
REKLAMA