Mało grzybów w lesie? Początek sezonu trudny, ale są i dobre wiadomości
Bardzo wysokie temperatury i mało opadów to warunki, które niepokoją grzybiarzy na początku sezonu. Wiesław Kamiński z portalu nagrzyby.pl podkreśla, że znacznie lepszy pod tym względem ma być wrzesień. Ekspert w Polskim Radiu 24 wskazuje również, w jakich miejscach należy szukać leśnych przysmaków.
2024-08-18, 16:30
Grzybiarze podkreślają, że dotychczasowe zbiory, szczególnie na południu kraju, były najmniej udane od lat.
- Sezon jest bardzo niesprawiedliwy dla różnych rejonów Polski. Są lokalizacje, w których jest taka susza, że nie idzie tam nic znaleźć. Myślę, że we wrześniu skończą się upały, zacznie padać deszcz. Liczę na to. Tym bardziej że cały wrzesień spędzam na Kaszubach, a później na Mazurach. Myślę, że tam będą grzyby. Chociaż już teraz widzę, że się pojawiły w tych miejscach. Trzeba jednak pamiętać, że często jest tak, że lasy są odległe od siebie tylko o kilka kilometrów, a w jednym są grzyby, a w drugim nie. Bo w niektórych miejscach opady są punktowe. Dlatego trzeba zawsze trafić w miejsca, w których jest więcej wilgoci - zaznacza Wiesław Kamiński.
Posłuchaj
I zaleca, aby poszukiwać leśnych przysmaków na większych obszarach lasu. Jego zdaniem tegoroczne zbiory nie będą złe. - Generalnie w tym roku cały sezon grzybowy jest bardzo przyspieszony. Sam widziałem dwa dni temu w Beskidzie Wyspowym masę młodziutkich borowików, które chciały rosnąć, ale z uwagi na tę suszę nie rosną - mówi grzyboznawca.
Wyjaśnia, że najlepsze dla grzybów są delikatne opady trwające od rana do wieczora. - Ważne jest, aby woda mogła wsiąknąć. Myślę, że we wrześniu zmieni się aura - na bardziej sprzyjającą grzybiarzom - dodaje.
REKLAMA
Gąski, maślaki, borowiki. Co znajdziesz w sierpniu w lesie?
Jednak na dobre zbiory można liczyć jeszcze w sierpniu. Poszukiwacze mogą natrafić na podgrzybki, gąski, maślaki czy borowiki. A szczyt na zbieranie kurek już minął; był około dwóch tygodni temu.
- Parę dni temu byłem w województwie świętokrzyskim. Znalazłem olbrzymiego borowika. Ale nie wszędzie w tym województwie równo padało. Są miejsca, gdzie w tej chwili zbiera się właśnie borowiki. Widzę, że ludzie już chwalą się swoimi zbiorami w mediach społecznościowych - podsumowuje Wiesław Kamiński.
Szczyt sezonu na zbieranie grzybów w Polsce przypada na okres od końca lata do połowy jesieni, zwykle od sierpnia do października. Kluczowe dla obfitych zbiorów są odpowiednie warunki atmosferyczne, w szczególności wilgotność i temperatura. Wysoka wilgotność gleby po deszczach oraz umiarkowane, ciepłe temperatury, zwłaszcza nocą, sprzyjają wzrostowi grzybów.
REKLAMA
W polskich lasach najczęściej można spotkać jadalne gatunki, takie jak: borowiki, podgrzybki, maślaki, kurki, koźlarze i kanie. To właśnie te grzyby cieszą się największym zainteresowaniem wśród grzybiarzy i są najbardziej cenione w kuchni.
PR24/bartos/wmkor
REKLAMA