Będą nowe funkcje w aplikacji mObywatel. "To krok milowy"

2024-08-21, 13:20

Będą nowe funkcje w aplikacji mObywatel. "To krok milowy"
W aplikacji mObywatel będzie można uregulować swoje urzędnicze zobowiązania finansowe. Foto: gov.pl

Od przyszłego roku w aplikacji mObywatel będzie można uregulować swoje urzędnicze zobowiązania finansowe za pomocą kart bankowych. W aplikacji pojawi się także legitymacja osoby niepełnosprawnej oraz mStłuczka.

- Wierzę, że z tej usługi będą korzystać mieszkańcy każdej polskiej gminy. To, co dzisiaj prezentujemy, jest krokiem milowym - powiedział minister cyfryzacji, wicepremier Krzysztof Gawkowski.

Posłuchaj

W aplikacji mObywatel będzie można uregulować swoje urzędnicze zobowiązania finansowe. Cz. I (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

- Te funkcjonalności w Europie są marzeniem, a w Polsce stają się rzeczywistością - mówił.

Zapłacisz za pomocą kilku kliknięć

Według Karoliny Matysiak z Centralnego Ośrodka Informatyki zapłacić będzie można za pomocą kilku kliknięć. - Każdy będzie mógł zobaczyć w aplikacji zobowiązanie wystawione przez urząd dotyczące na przykład podatków od nieruchomości, leśnych, rolnych czy opłat za śmieci. Użytkownicy będą mogli rozliczyć się z kilku rodzajów zobowiązań lub kilku rat na raz - zaznaczyła Karolina Matysiak.

Posłuchaj

W aplikacji mObywatel będzie można uregulować swoje urzędnicze zobowiązania finansowe. Cz. II (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Gawkowski zapowiedział też, że pojawią się kolejne nowe funkcje mObywatela. Będą to legitymacja osoby niepełnosprawnej oraz mStłuczka - ułatwiająca zarządzanie sytuacją związaną z kolizją drogową.

REKLAMA

Usługa e-płatności działa pilotażowo w Bydgoszczy i Złotoryi. Wysokość dotychczasowych transakcji to w sumie 55 tysięcy złotych. Ministerstwo Cyfryzacji planuje też wprowadzić w aplikacji mObywatel możliwość dodania legitymacji osoby z niepełnosprawnością oraz zgłaszania kolizji samochodowych.

Aplikacja mObywatel została udostępniona w 2017 roku i od tamtej pory jest stale rozbudowywana. Oferuje m.in. możliwość posługiwania się cyfrowym dokumentem tożsamości, prawem jazdy oraz zastrzeżenie numeru PESEL. Do popularnych funkcji należy też możliwość sprawdzania punktów karnych, historii pojazdu, danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym i polisie OC. Użytkownicy mogą również dodać w aplikacji m.in. Kartę Dużej Rodziny, legitymację emeryta i rencisty, studencką i szkolną.

Czytaj także:

dn/IAR/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej