Pędził hulajnogą ponad 60 km/h. Szalony rajd nagrała policja

2024-09-10, 13:37

Mandat za jazdę na hulajnodze elektrycznej - taką decyzję podjęli funkcjonariusze z opolskiej drogówki, którzy zatrzymali 21-letniego mężczyznę za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 41 km/h. 

W sobotę wieczorem ok. godz. 19.30 policjanci z opolskiej drogówki, którzy prowadzili w Komprachcicach w woj. opolskim pomiar prędkości samochodów, zauważyli bardzo szybko poruszający się jednoślad. Postanowili więc zmierzyć także jego prędkość. 21-latek, jadąc hulajnogą elektryczną po drodze, przekraczał dopuszczalną prędkość o ponad 40 km/h.

Jechał hulajnogą ponad 60 km/h. Mandat był surowy

Na wyświetlaczu urządzenia pomiarowego policjanci zobaczyli bowiem... 61 km/h. W związku z tym, że dopuszczalna prędkość dla tego typu pojazdów wynosi 20 km/h, użytkownik hulajnogi został zatrzymany do kontroli, a za popełnione wykroczenie wystawiono mu mandat w wysokości tysiąca złotych.

Policja przypomina, że dopuszczalna prędkość dla hulajnóg wynosi 20 km/h, a kierujących tymi pojazdami obowiązują przepisy ruchu drogowego.

Jakie przepisy dotyczą hulajnóg elektrycznych?

Warto też pamiętać, że ograniczeń dla użytkowników hulajnóg elektrycznych jest więcej. Kierujący takim pojazdem powinien poruszać się po drodze dla rowerów lub wydzielonym pasie dla rowerów - z prędkością maksymalną 20 km/h. W przypadku braku odpowiedniej ścieżki rowerowej - jest zobowiązany poruszać się pasem ruchu drogowego, na którym prędkość maksymalna wynosi 30 km/h. Także wówczas użytkownik jednośladu nie może przekraczać prędkości 20 km/h.

REKLAMA

W sytuacji, gdy nie ma ścieżki rowerowej, a prędkość dopuszczalna na jezdni jest powyżej 30 km/h, wówczas kierujący hulajnogą elektryczną może w drodze wyjątku jechać po chodniku, jednak z szeregiem zastrzeżeń:

  • prędkość hulajnogi powinna być zbliżona do prędkości pieszego;
  • kierujący musi zachować szczególną ostrożność;
  • kierujący musi ustępować pierwszeństwa pieszym;
  • kierujący nie może utrudniać ruchu pieszemu.

Kto może jeździć hulajnogą elektryczną?

Policjanci przypominają także kilka najważniejszych informacji dotyczących bezpieczeństwa w poruszaniu się hulajnogami. Istotne jest to, że osoby w wielu 10-18 lat, by móc korzystać z takiego sprzętu, muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T. Powyżej 18. roku życia dokument nie jest wymagany, zaś poniżej 10. roku życia dzieciom wolno poruszać się takim pojazdem wyłącznie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej.

Kierujący hulajnogami nie mogą znajdować się pod wpływem alkoholu, nie mogą przewozić hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt lub przedmiotów, nie mogą holować lub ciągnąć za sobą innych pojazdów, nie mogą także czepiać się pojazdów, jechać obok siebie lub ciągnąć innych osób np. na wrotkach, rolkach lub deskorolkach.

Warto także pamiętać o tym, że parkowanie hulajnogi elektrycznej dopuszczalne jest w miejscach do tego przeznaczonych lub jak najdalej od krawędzi jezdni i równolegle do jej krawędzi. Jednak pod warunkiem, że nie ma tam zakazu zatrzymywania się lub postoju, a pozostawiona szerokość chodnika nie jest węższa niż 1,5 metra.

REKLAMA

Czytaj również:

PAP/gov.pl/opolska.policja.gov.pl/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej