Załamanie pogody. W Tatry wraca mróz i śnieg, do tego ulewy
Nadchodzi radykalna zmiana pogody - ostrzegają synoptycy. Przez południową Polskę przejdzie niż genueński, który przyniesie ze sobą bardzo dużą ilość opadów deszczu. W Tatrach spadnie śnieg i wróci mróz. Dziś burze możliwe są na zachodzie i północnym zachodzie kraju.
2024-09-11, 07:22
W środę najcieplej będzie w centrum, gdzie termometry wskażą do 24 stopni. Na pozostałym obszarze temperatura wyniesie 18-23 stopnie. Chłodniej będzie nad morzem (15-17 st.).
Na zachodzie, zwłaszcza północnym zachodzie, wystąpią opady deszczu i burze.
Ponadto przed południem lokalnie mogą wystąpić mgły, które ograniczą widoczność do 200 m.
REKLAMA
Nadchodzi niż genueński. Synoptyk: pesymistyczna trajektoria
W kolejnych dniach dojdzie do załamania pogody. Nad Polskę nadciąga bowiem niż genueński. To właśnie on doprowadził do powodzi w 1997 i 2010 r. Hydrolodzy wprawdzie nie przewidują tak trudnej sytuacji, ale zaznaczają, że może dochodzić o do lokalnych powodzi błyskawicznych.
Synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski zwrócił uwagę, że "wiele zależy od trajektorii przemieszczania się takiego niżu".
- Na tę chwilę jest ona pesymistyczna - zauważył.
REKLAMA
Posłuchaj
Stowarzyszenie Skywarn Polska - Polscy Łowcy Burz wskazuje, że regionalnie mogą wystąpić opady rzędu 50-100 mm na m2. Największe opady wystąpią prawdopodobnie w woj. śląskim, opolskim, dolnośląskim, łódzkim i wielkopolskim.
W Tatrach spadnie śnieg. Warunki "skrajnie niekorzystne"
W piątek radykalnie zmieni się też pogoda w Tatrach. Spodziewane są intensywne opady deszczu. - Na szczytach temperatura może spaść do minus 5 stopni - przekazała synoptyk IMGW Agnieszka Prasek, dodając, że w wyższych partiach gór spadnie śnieg.
REKLAMA
Tomasz Zając, przewodnik i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego odradza wszelkich wyjść w weekend w wyższe partie Tatr, czyli na szlaki powyżej schronisk.
- Ze względu na intensywne opady deszczu, a wyżej śniegu, warunki mogą być skrajnie niekorzystne. Opady śniegu i słaba widoczność to bardzo trudne warunki do poruszania się w wysokogórskim terenie. Jeśli ktoś zdecyduje się na taką wędrówkę, to powinien zabrać raki i czekan, które o tej porze roku będą bardzo utrudniać wędrówki, ale jednocześnie są jedyną możliwością, by na oblodzonych stokach bezpiecznie się poruszać - przestrzegał przewodnik.
- Wisła bez wody, padł kolejny alarmujący rekord
- Jesień i zima. Gdzie jeszcze warto wybrać się na wakacje?
- Śmiercionośny tajfun pustoszy Wietnam. Ogromne zniszczenia
Niebezpiecznie będzie nawet w tatrzańskich dolinach. W związku z silnymi opadami, szlaki mogą być podmywane i błotniste.
Pogoda w górach poprawi się w poniedziałek.
łl/IAR, polskieradio24.pl, PAP
REKLAMA