W Polsce ubywa sklepów. Jest nowy raport
W Polsce mniej jest sklepów mięsnych, monopolowych i warzywniaków. Przybyło za to piekarni. Przyczyną może być chęć spożywania lepszego jakościowo pieczywa - pisze Puls Biznesu.
2024-09-23, 11:20
W pierwszym półroczu 2024 roku ubyło łącznie ponad pół tysiąca sklepów spożywczych - podaje Puls Biznesu, cytując dane Dun & Bradstreet Poland.
Największy spadek dotyczył sklepów mięsnych. Obecnie jest ich 8,5 tys. (o 1,3 proc. mniej). O 0,7 proc. spadła liczba monopolowych, który jest aktualnie w Polsce 4,8 tys. Warzywniaków jest 7,4 tys. (o 0,2 proc. mniej).
W miejscu "stoją" natomiast sklepy rybne. Wciąż jest ich 1,2 tys. Za to skok zaliczyły piekarnie. Jest ich więcej o 0,9 proc. Oznacza to 3,2 tys. punktów w całym kraju.
Nie chcemy już chlebów z hipermarketu?
Jak można wytłumaczyć tę zmianę? - Polacy nie chcą już najtańszego pieczywa z hipermarketu, chcą jeść chleb nie tylko smaczny, ale także wypieczony z dobrych jakościowo produktów - ocenił w rozmowie z "Pulsem Biznesu" rzecznik Dun & Bradstreet Poland Tomasz Starzyk.
REKLAMA
Starzyk uważa, że w najbliższych trzech latach powinna rosnąć także liczba specjalistycznych sklepów z rybami oraz tych oferujących owoce i warzywa. Zaznaczył, że wcale nie chodzi tu o sklepy ekologiczne, tylko tradycyjne.
- Zmiany klimatyczne uderzają w polskie rolnictwo. "Poprzestawiało się"
- Myślisz, że to kalmary, a jesz świńskie jelita. Tak podrabia się żywność
Oczywiście, aby ten trend się umocnił, konieczna jest poprawa sytuacji ekonomicznej polskiego społeczeństwa - zastrzegł rzecznik.
Pensje w firmach w górę, zatrudnienie w dół
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w sierpniu średnie wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach wyniosło 8189 złotych 74 grosze, czyli 11,1 proc. więcej niż w tym samym czasie roku poprzedniego.
REKLAMA
Z kolei rozczarowaniem mogły być dane o zatrudnieniu w przedsiębiorstwach. Spadło ono o 0,5 proc. licząc rok do roku.
ms/PAP, IAR
REKLAMA