Archeolodzy odnaleźli trzy szkielety. "Mogą to być ofiary najazdu mongolskiego"
Elementy konstrukcji wałów, znaki handlowe, ale też trzy szkielety odkryli archeolodzy prowadzący wykopaliska na terenie grodu w Czermnie na Lubelszczyźnie. Eksperci zakładają, że mogą to być szczątki ofiar najazdu mongolskiego w XIII wieku.
2024-09-25, 14:52
W trakcie wykopalisk na terenie dawnego grodu w Czermnie (gmina Tyszowce), archeolodzy natknęli się na zewnętrzną część wału od strony rzeki Huczwy. Znaleźli wiele drewnianych belek (o średnicy do 30 cm), ułożonych w kształcie skrzyń i wypełnionych ziemią. Konstrukcje te wykorzystano jako fundamenty wałów.
- Wznosząc gród najpierw budowano konstrukcję skrzyniową, na którą nasypywano wał ziemny. Odkryliśmy resztki owych skrzyń i pobraliśmy próbki - relacjonował prof. Marcin Wołoszyn z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który kieruje badaniami.
Archeolog dodał, że liczy na to, iż dzięki badaniom próbek "w przyszłym roku o tej porze będziemy już wiedzieli, czy gród w Czermnie wzniesiono w 800 czy bliżej 980 roku".
Odnaleziono szkielety
Jak podał dr Tomasz Dzieńkowski z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, który prowadzi wykopaliska, w jednym z wykopów odnaleziono szkielety trzech osób.
REKLAMA
- Przynajmniej jedna z nich leżała na brzuchu, a więc nie były to pochówki intencjonalne, groby. Szkielety zostaną poddane badaniu radiowęglowemu. Jeżeli się okaże, że pochodzą z połowy XIII w., to można przypuszczać, że to ofiary najazdu mongolskiego - wyjaśniał dr Dzieńkowski.
Zobacz też:
- Lascaux. Prehistoryczna galeria sztuki, którą otworzył pies
- Rzadkie znaleziska krakowskich archeologów w Kazimierzy Wielkiej
Z kolei prof. Wołoszyn wysnuł hipotezę, że być może Mongołowie wymusili zniszczenie wałów w Czermnie, jak również demilitaryzację Grodów Czerwieńskich.
Ważny ośrodek handlu
Nie są to jednak jedyne znaleziska. Archeolodzy natrafili również na serię ołowianych plomb typu drohiczyńskiego, które były znakiem własności nakładanym na towary.
- To dowodzi, że gród nie był tylko punktem militarnym, ale też ważnym ośrodkiem handlu. A więc nie tylko dzielił, ale też łączył powstające monarchie Piastów i Rurykowiczów - powiedział prof. Wołoszyn.
REKLAMA
- Nowy bursztynowy szlak na Mazowszu
- Kętrzyn. Archeolodzy pracują na dziedzińcu zamku krzyżackiego
- W Notre Dame prawdopodobnie odkryto szczątki poety Joachima du Bellay. Co łączy go z Polską?
Tegoroczne wykopaliska w Czermnie zakończą się pod koniec września. Wyniki badań laboratoryjnych szczątków ludzkich powinny być znane w grudniu. Archeolodzy zamierzają wrócić do Czermna w przyszłym roku.
łl/PAP
REKLAMA