Zorze polarne nad Polską. Wiemy, kiedy się ich spodziewać

Już od piątku w Polsce będzie prawdopodobnie możliwość obserwacji zorzy polarnej - poinformowała Helena Ciechowska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych CBK PAN. Jeśli niebo nie będzie zachmurzone, zjawisko może być widoczne gołym okiem.

2024-10-04, 19:30

Zorze polarne nad Polską. Wiemy, kiedy się ich spodziewać
Zorza polarna widziana nad Jeziorem Przeczyckim na Śląsku. Foto: PAP/Kasia Zaremba

Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) przekazało w mediach społecznościowych, że możliwa zorza to efekt burzy geomagnetycznej związanej z wyjątkowo silnym rozbłyskiem najwyższej klasy X.

- W związku z nim w najbliższych dniach jest szansa na obserwację zorzy polarnej nad Polską - zapowiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową Helena Ciechowska z CBK. Zdaniem ekspertki szansa na pojawienie się zorzy w piątek i niedzielę wynosi 35 proc., a w sobotę - 40 proc.

Jeśli niebo nie będzie zachmurzone, to zorze mogą być widoczne gołym okiem. Ciechowska podpowiedziała jednak, że znacznie lepiej rejestrować je za pomocą aparatu fotograficznego, nawet tego w naszych telefonach.

Zorze Polarne nad Polską

Wskazała, że Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna prognozuje wystąpienie w ciągu najbliższych trzech dni - poczynając od piątku - silnych burz geomagnetycznych (G3 w skali od G1 do G5). Dodała, że obecnie wchodzimy w maksimum słoneczne, w którym obserwujemy najwięcej rozbłysków na naszej gwieździe.

REKLAMA

- Rozbłyski mogą wygenerować koronalne wyrzuty masy. Właśnie one, kiedy docierają do Ziemi, tworzą zorze - wyjaśniła. Koronalny wyrzut masy (z ang. coronal mass ejection, CME) jest ogromnym obłokiem plazmy wyrzucanym ze Słońca w przestrzeń międzyplanetarną - wyjaśnia PAP.

Ostatni rozbłysk wyemitował ciągle aktywny, skomplikowany magnetycznie region na Słońcu AR3842. Szansa na wystąpienie jeszcze w piątek kolejnych rozbłysków klasy X wynosi 35 proc. Prawdopodobieństwo, że pojawią się słabsze rozbłyski klasy M, z którymi także mogą wiązać się CME, serwis SpaceWeatherLive.com szacuje na 75 proc.

W 2024 roku na terenie Polski można było już obserwować zorze kilka razy, m.in. w marcu i maju.

Czytaj także:

PAP/ro

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej