Alkolody też nie przejdą. Jednoznaczne słowa minister zdrowia
Co dalej z alkolodami, które pojawiły się w jednym z poznańskich sklepów? Tak samo, jak w przypadku alkotubek, Ministerstwo Zdrowia zapowiada politykę "zero tolerancji" dla tego typu produktów. Głos zabrała szefowa resortu, Izabela Leszczyna.
2024-10-15, 15:50
Afera związana z tzw. alkotubkami - które wyglądem imitowały popularne musy owocowe dla dzieci - w ostatnim czasie wstrząsnęła całą Polską. Zakończyła się nie tylko dymisją w Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnień, ale też zapowiedziami ze strony rządu o stworzeniu ustawy zapobiegającej tego rodzaju dystrybucji alkoholu w przyszłości.
Okazuje się, że nowe przepisy, nad którymi obecnie pracuje Ministerstwo Zdrowia dotyczą nie tylko saszetek z alkoholem - ale też tzw alkolodów.
Były alkotubki, teraz alkolody. Jest zapowiedź Ministerstwa Zdrowia
Szefowa resortu zdrowia podczas wtorkowej konferencji prasowej zapowiedziała, że przygotowywane regulacje "uniemożliwią sprzedaż zarówno alkotubek, jak i tzw. alkolodów".
- Doprowadziłem do tragedii wielu ludzi – przyznaje kierowca, który zabił, jadąc po alkoholu
- Alkohol w saszetkach. Rząd wiedział o tym pomyśle wcześniej
- Nadmierne spożycie alkoholu. Socjolog: Litwa poradziła sobie z tym problemem
Chodzi o zupełnie nowy produkt, który pojawił się na rynku w Poznaniu. To zamrożone drinki z niewielką zawartością etanolu, które wyglądem przypominają lody.
"Takie zachowanie nie będzie możliwe"
- Gdy wejdzie w życie nasza ustawa, to takie (...) zachowanie producentów, dystrybutorów alkoholi nie będzie możliwe - zapewniła Izabela Leszczyna.
- GIS bierze się za alko-tubki. Będą masowe kontrole
- Skandal w szkole. Pijany uczeń słaniał się na nogach
Leszczyna poinformowała, że projekt przygotowany przez resort zdrowia przeszedł już przez Komitet Stały Rady Ministrów. Zaznaczyła, że rozwiązanie zakłada, że opakowanie alkoholu nie będzie mogło w żaden sposób zachęcać dzieci i młodzieży do kupienia produktu z alkoholem.
Na czym będzie polegała ta legislacyjna zmiana, która w przyszłości ma zapobiegać upowszechnianiu spożywania alkoholu? Jak wyjaśniał w zeszłym tygodniu wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, nowe przepisy zakładają przede wszystkim zakaz sprzedaży etanolu w postaci innej, niż płyn.
REKLAMA
Zmiany w prawie. Na czym będą polegać?
To oznacza, że na rynek nie będzie można wprowadzać alkoholu w postaci np. musu, żelu lub kryształków alkoholowych.
Poza tym rząd weźmie pod lupę sposób informowania o zawartości alkoholowej danego produktu. Wygląd oraz treść na opakowaniu, w którym znajduje się etanol, nie będzie mogła przypominać innego produktu niż alkohol.
Zmiany obejmą również ilość alkoholu w danym opakowaniu. Np. sprzedaż 300 mililitrów alkoholu możliwa będzie tylko w puszce lub butelce.
Nowelizacja dotyczy obowiązującej Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
REKLAMA
Źródła: PAP/TVN24/hjzrmb
REKLAMA