Skandal z alko-tubkami. Resort przygotowuje rozporządzenie

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało rozporządzenie, które zwiększa wymagania dotyczące oznaczania napojów alkoholowych. O szczegółach mówił w radiowej Jedynce minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

2024-10-10, 09:41

Skandal z alko-tubkami. Resort przygotowuje rozporządzenie
Alkohole sprzedawane w tubkach przypominały musy dla dzieci. Po fali oburzenia, producent wycofał je z rynku. Foto: East News/Piotr Kamionka/REPORTER

Minister rolnictwa podkreślił, że opakowanie nie będzie mogło nawiązywać do innych produktów. Czesław Siekierski wskazał, że ministerstwo nie może wpływać na kształt opakowania w czasie projektowana, ale może kontrolować dostępne w sklepach produkty.

Posłuchaj

Czesław Siekierski, minister rolnictwa, o oznakowaniu produktów alkoholowych (Jedynka/ Sygnały dnia) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Minister rolnictwa powiedział, że kontrole prowadzi między innymi Inspekcja Jakości Handlowej. Sprawdza ona m.in. to, czy napoje alkoholowe nie znajdują się na półkach z innymi produktami.

Kontrole dotyczą także oznakowania produktu - musi być czytelne i widoczne, że jest to napój alkoholowy.

Nowe rozporządzenie to reakcja na tak zwane alko-tubki, które pojawiły się w niektórych sklepach. Opakowania napojów alkoholowych przypominały opakowania musów owocowych, które piją dzieci.

REKLAMA

Posłuchaj

Czesław Siekierski, minister rolnictwa, o pomocy po powodzi, oznakowaniu produktów alkoholowych (Jedynka/ Sygnały dnia) 18:07
+
Dodaj do playlisty

Jest reakcja Ministerstwa Zdrowia

Na pojawienie się alko-tubek zareagował także resort zdrowia. Wiceminister Wojciech Konieczny na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia zapowiedział zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Konieczny powiedział, że Ministerstwo Zdrowia proponuje zakaz wprowadzania do obrotu alkoholu w postaci innej niż płynna. Alkohol nie będzie mógł przyjmować postaci musu, żelu czy kryształków alkoholowych. Uregulowany ma zostać wygląd opakowania, w którym sprzedawany jest alkohol.

Konieczny wyjaśnił, że wygląd i treść informacji na opakowaniu alkoholu nie może sugerować, że produkt jest czymś innym.

REKLAMA

Kolejna propozycja Ministerstwa Zdrowia zakłada, że alkohol w opakowaniach o pojemności do 300 ml będzie mógł być sprzedawany w opakowaniach wykonanych wyłącznie ze szkła lub metalu.

Czytaj także:

Zobacz: Czesław Siekierski gościem radiowej Jedynki | "Sygnały dnia"

IAR/in./agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej