Polak na czele ważnej jednostki NATO. Zdolność operacyjna już w styczniu?
Szefem powstającego Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina (JATEC) zostanie Polak - gen. Wojciech Ozga. Już na początku przyszłego roku jednostka powinna osiągnąć zdolność operacyjną.
2024-10-18, 11:37
Informację przekazał w piątek w Brukseli szef polskiego MON Władysław Kosiniak-Kamysz. - To dobrze, że Polak będzie stał na czele jedynej namacalnej jednostki NATO-Ukraina - ocenił minister. Jak dodał, gen. Ozga ma duże doświadczenie. Przez lata służył w jednostkach NATO, m.in. w Brukseli i Neapolu.
Posłuchaj
REKLAMA
Centrum niedługo będzie gotowe
Kosiniak-Kamysz przekazał również, że centrum JATEC według planu ma osiągnąć wstępne zdolności operacyjne styczniu 2025 roku. W ciągu roku mają one zostać rozwinięte. - Wzywałem wszystkich naszych sojuszników do udziału - przypominał szef resortu obrony.
Decyzja o powstaniu Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina w Bydgoszczy zapadła jeszcze w lutym. Z kolei w lipcu została potwierdzona na szczycie NATO w Waszyngtonie.
Gen. Wojciech Ozga, stanie na czele nowej jednostki. Wcześniej był m.in. szefem pionu operacyjnego ds. NATO. Pełnił też funkcję zastępcy Polskiego Przedstawiciela Wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE z siedzibą w Brukseli.
Wydatki, jakich jeszcze nie było
Szef MON poruszył również temat zwiększenia wydatków na obronność w krajach należących do Sojuszu. Podkreślił, że Polska planuje w 2025 roku przeznaczyć na nie 4,7 proc. PKB. Jak stwierdził, dla wielu krajów działania Polski stały się wzorem.
REKLAMA
- To budzi tutaj ogromny szacunek i wiele krajów podąża za Polską. Nie mówię tu jedynie o państwach wschodniej flanki NATO. Również kraje Europy Południowej zmieniają swoją strategię - stwierdził.
Zdaniem ministra przeznaczanie 2 proc. PKB na obronność przez kraje NATO to tylko "punkt wyjścia".
- Nielegalna migracja. Wiceszef MSWiA: nie można stosować normalnych reguł
- Nieznany obiekt przy granicy z Białorusią. Mamy nowe informacje
- Rusza "Tarcza Wschód". Premier: żeby wojny tu nie było
IAR/PAP/egz
REKLAMA
REKLAMA