Baz antyrakietowa w Redzikowie. Otwarcie "w najbliższych tygodniach"

Baza tarczy rakietowej w Redzikowie koło Pucka (woj. pomorskie) zostanie otwarta "w najbliższych tygodniach" - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski.

2024-10-11, 20:47

Baz antyrakietowa w Redzikowie. Otwarcie "w najbliższych tygodniach"
Budowa bazy tarczy rakietowej w Redzikowie. Foto: Gerard/Reporter/East News

- Nasi oponenci oskarżali nas o to, że zniszczyliśmy projekt bazy, tymczasem ona już jest i za chwilę będzie uroczyście otwarta - oświadczył szef MSZ w Radiu Rebeliant. Podkreślił, że to "ta baza, na którą umówiliśmy się ze Stanami Zjednoczonymi".

Sikorski poinformował też, że wynegocjował, "aby rakiety mogły strącać także rosyjskie pociski lecące na Polskę, a nie tylko irańskie pociski lecące na Stany Zjednoczone".

Baza to element amerykańskiego European Phased Adaptive Approach (EPAA), który stanowi wkład USA w zintegrowany system obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO.  Jest głównie zaprojektowana, by chronić kontynent przed pociskami balistycznymi krótkiego, średniego i pośredniego zasięgu z Iranu.

W czasie lipcowego szczytu ówczesny sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że wchodząca w skład NATO-wskiej tarczy antyrakietowej baza w Redzikowie jest gotowa do rozpoczęcia misji.

REKLAMA

Ważny element obrony NATO

Instalacja w Redzikowie, składająca się z radaru AN/SPY-1, wyrzutni Mk 41 VLS oraz antybalistycznych pocisków SM-3 (Standard Missile-3), jest ostatnim nieukończonym elementem systemu European Phased Adaptive Approach (EPAA).

Oprócz bazy w Polsce, składa się na nią inny system Aegis Ashore w Deveselu w Rumunii, a także radar wczesnego ostrzegania w tureckim Kurecik i centrum dowodzenia w Ramstein w Niemczech.

Dodatkowo, morska wersja Aegis zainstalowana jest na niszczycielach US Navy stacjonujących w hiszpańskiej bazie Rota.

Czytaj także:

PAP, paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej