Fundusz Wsparcia Artystów Zawodowych. "Wprowadzamy socjalne zabezpieczenie"
Szefowa MKiDN Hanna Wróblewska zapowiedziała powstanie Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych. W projekcie ustawy będzie zapisany mechanizm gwarantujący artystkom i artystom stałe ubezpieczenie.
2024-10-21, 12:17
Fundusz Wsparcia Artystów Zawodowych ma być źródłem finansowania dopłaty do składek społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego dla artystów. Dysponentem funduszu będzie Instytut Artysty Zawodowego.
Mechanizm gwarantujący artystkom i artystom stałe ubezpieczenie
- Złożyliśmy wniosek o wprowadzenie do wykazu prac legislacyjnych rządu projektu ustawy o zabezpieczeniu społecznym osób wykonujących zawód artystyczny - poinformowała ministra kultury Hanna Wróblewska. W projekcie ma się pojawić mechanizm gwarantujący artystom stałe ubezpieczenie.
- Chodzi o to, żeby grupa ludzi tak ważna dla naszej tożsamości, kultury, naszego państwa zyskała coś, co powinna mieć - wkluczenie w system ubezpieczeń społecznych. Miło jest mi powiedzieć, że dziś złożyliśmy wniosek o wprowadzenie projektu ustawy o specjalnym zabezpieczeniu artystek i artystów do wykazu prac legislacyjnych rządu - poinformowała szefowa MKiDN.
Przekazała, że ustawa jest projektem własnym ministerstwa. - W pracy nad ustawą oparliśmy się nie tylko na rozmowach z różnymi środowiskami, ale oparliśmy się na badaniach - dodała.
REKLAMA
- W ramach Instytutu Artysty Zawodowego będzie działać bardzo szeroka komisja opiniująca, stworzona z przedstawicieli środowisk twórczych i artystycznych. Zgodnie z naszą propozycją to będzie 90 osób - zapowiedziała Wróblewska. Dodała, że w skład komisji wejdą również przedstawiciele resortu kultury, ministerstwa pracy oraz ZUS.
Ministra wyjaśniła, że "z puli komisji opiniującej będą wyłaniane trzyosobowe zespoły, które będą podejmowały decyzję o przyznaniu statusu artysty".
- Od tych decyzji będą odwołania bądź do ministra kultury, bądź na drodze sądowej do WSA. Prócz tego proponujemy, by w Instytucie Artysty Zawodowego działała rada programowo-naukowa weryfikująca działanie systemu, a to, co jest dla nas bardzo ważne - także taka rada, która byłaby odpowiedzialna za stałe badanie sytuacji i rekomendowanie systemów reagowania - powiedziała Wróblewska.
- Krótszy tydzień pracy? KO i Polska 2050 zarzucają Lewicy populizm
- Praca najbardziej męczy młodych. Zaskakujące wyniki raportu
IAR/PAP/mg
REKLAMA