Praca najbardziej męczy młodych. Zaskakujące wyniki raportu

Trwające przez kilka godzin dziennie zmęczenie w pracy odczuwa ponad połowa Polaków. Według raportu Stowarzyszenia Koalicja Bezpieczni w Pracy, częściej problem ten dotyka ludzi młodych, do 35. roku życia. - Ci pracownicy, kiedy nie osiągają swoich celów, odczuwają frustrację, a przez to, coraz większe zmęczenie - tłumaczy w Polskim Radiu 24 Elżbieta Rogowska, ekspertka stowarzyszenia. 

Robert Bartosewicz

Robert Bartosewicz

2024-12-04, 16:45

Praca najbardziej męczy młodych. Zaskakujące wyniki raportu
Ludzie młodzi, w wieku do 35 lat, czują się w pracy bardziej zmęczeni niż starsi . Foto: Shutterstock

W pracy często brakuje nam sił i motywacji. Nierzadko patrzymy na zegarek, nie mogąc się doczekać opuszczenia budynku firmy. Dopada nas zmęczenie fizyczne i psychiczne. Temu zjawisku przyjrzała się Koalicja Bezpieczni w Pracy.

- Badanie zostało wykonane na bazie naszych wcześniejszych doświadczeń. W poprzednich latach wykonaliśmy badanie dotyczące dobrostanu pracowników. Już tam widzieliśmy pewne symptomy. Pracownicy wskazywali na zmęczenie jako jeden z czynników wypalenia zawodowego - mówi Elżbieta Rogowska.

Posłuchaj

Elżbieta Rogowska o zmęczeniu w pracy (Temat dnia) 23:50
+
Dodaj do playlisty

Jej zdaniem "głównym i najbardziej porażającym wnioskiem jest to, że długotrwałe zmęczenie w pracy, przez kilka godzin dziennie, odczuwa ponad połowa badanych".

- Bardzo ciekawym aspektem jest także to, że zmęczenie fizyczne i psychiczne odczuwane jest przez pracowników z różnych branż oraz pracodawców. Nie można na przykład uznać, że pracownicy fizyczni są zmęczeni tylko fizycznie. Zmęczenie jest zjawiskiem uniwersalnym, dotyka wszystkich i wszędzie - wskazuje rozmówczyni Polskiego Radia 24. 

REKLAMA

Zmęczenie w pracy. To głównie problem młodych

Jednak, jak wynika z badania, bardziej odczuwają je pracownicy młodzi, poniżej 35. roku życia. - Może mieć na to wpływ szereg czynników. Jest to przede wszystkim uwarunkowane społecznie. Młodzi ludzie dopiero rozpoczynają swoje kariery, wchodzą w miejsce pracy, potrzebują osiągnąć swoje cele życiowe. Często odczuwają frustrację, a przez to coraz większe zmęczenie. Jest ono większe niż u pracowników wieloletnich, powyżej 55. roku życia. Młodzi zderzają się z oczekiwaniami rynku. To pokolenie wskazuje jako jedyne na potrzebę posiadania wsparcia psychologicznego w miejscu pracy. Starsze osoby w ogóle nie widzą takiej potrzeby - wyjaśnia ekspertka. 

Wskazując na zmęczenie psychiczne, badani mówili o braku koncentracji, możliwości skupienia się, a także o bólach głowy. W przypadku zmęczenia fizycznego, zwracali uwagę głównie na brak siły.

- Zmęczenie wpływa na motywację, ale także na koncentrację, co bezpośrednio przyczynia się do obniżenia bezpieczeństwa w miejscu pracy. Nieskupiony pracownik może być przede wszystkim zagrożeniem dla siebie, długoterminowo dla swojego zdrowia, ale także - tu i teraz w miejscu pracy - dla swoich kolegów. To zmęczenie trzeba rozpatrywać w kategoriach społecznych i finansowych. Bo może to mieć także konsekwencje finansowe dla firmy - podkreśla Elżbieta Rogowska. 

Wyniki badań dają do myślenia

Z badania Koalicji Bezpieczni w Pracy wynika, że dla pracowników zmęczenie częściej wiąże się z wyczerpaniem fizycznym i spadkiem produktywności, podczas gdy pracodawcy postrzegają je głównie jako brak sensu, radości i satysfakcji z pracy.

REKLAMA

Wypalenie zawodowe częściej zgłaszają pracownicy, natomiast pracodawcy wskazują na brak poczucia sensu w pracy. Zmęczenie psychiczne jest powszechne - codziennie doświadcza go niemal połowa badanych zarówno z grupy pracodawców, jak i pracowników. 

Czytaj także:

Odczuwają je bardziej pracownicy w wieku od 25 do 34 lat. Również ta grupa pracuje najdłużej. Natomiast osoby w wieku powyżej 55 lat zadeklarowały, że najmniej odczuwają zarówno zmęczenie psychiczne (36 proc.), jak i fizyczne (35 proc.).

Najczęściej odczuwanym przez pracowników symptomem zmęczenia jest monotonia i znudzenie w pracy (45 proc.). Na drugim miejscu ankietowani wymienili brak motywacji (41 proc.). Pracodawcom z kolei najbardziej doskwiera przewlekłe zmęczenie (39 proc.) oraz złe samopoczucie i gorszy nastrój (39 proc.). Ich główne źródło zmęczenia to konieczność bycia w ciągłym stanie gotowości (36 proc.).

REKLAMA

* * * 

Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Maciej Wolny
Gość: Elżbieta Rogowska
Data emisji: 30.09.2024
Godzina emisji: 14.33

bartos 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej