Związki partnerskie staną się faktem? Polska 2050 zapowiada poparcie
Czy ustawa o związkach partnerskich trafi do Sejmu? W poniedziałek Polska 2050, ugrupowanie znajdujące się w koalicji rządowej, zapowiedziało poparcie projektu ministry ds. równości.
2024-10-21, 15:05
To koniec sporu w koalicji dotyczącego ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich? Projekt, którego autorką jest ministra ds. równości Katarzyna Kotula (Lewica), został opublikowany w piątek na stronie Rządowego Centrum Legislacji. W poniedziałek Polska 2050 zapowiedziała poparcie ustawy.
"O związkach partnerskich krótko: Polska 2050 poprze projekt ustawy o związkach partnerskich, który znalazł się w RCL" - czytamy we wpisie na oficjalnym kanale społecznościowym partii na portalu X.com.
Związki partnerskie trafią do Sejmu? "Projekt rozpoczyna swój rządowy bieg"
W rozmowie z Polską Agencją Prasową, do projektu odniosła się prezes Rządowego Centrum Legislacji. Joanna Knapińska potwierdziła. że projekt ws. związków partnerskich jest projektem rządowym i został skierowany na "naturalną" dla niego ścieżkę legislacyjną.
- To, czy na dalszym etapie procesu legislacyjnego będą rozbieżności, nie świadczy o tym, czy projekt jest rządowy, czy nie (...) Tutaj projekt został wniesiony przez ministra-członka Rady Ministrów, został wpisany do tzw. RPL i rozpoczyna swój rządowy bieg. To naturalna ścieżka dla takich projektów - powiedziała.
REKLAMA
Chodzi dokładnie o dwa projekty - projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich oraz wprowadzający tę ustawę.
Jest zgoda Donalda Tuska
Prezes RCL potwierdziła tym samym stanowisko przedstawiane m.in. przez posłów Lewicy, którzy podkreślali, że - niezależnie od ewentualnych wątpliwości dotyczących treści - projekt przygotowany przez członka Rady Ministrów jest projektem rządowym.
- Aby minister mógł przygotowywać projekt rządowy, musi mieć akceptację i wstępną zgodę Prezesa Rady Ministrów. I taka zgoda pana premiera Tuska w tym zakresie była - mówił w poniedziałek dziennikarzom poseł Tomasz Trela.
REKLAMA
Oba projekty zostały skierowane do zaopiniowania m.in. przez stronę społeczną, RPO, RPD, pierwszą prezes Sądu Najwyższego czy ZUS. Organy te mają czas do 17 listopada na przekazanie uwag.
Ustawa o związkach partnerskich
Projektowane przepisy dotyczące związków partnerskich zakładają, że związek taki będą mogły zawrzeć dwie pełnoletnie osoby, bez względu na płeć. Partner będzie miał prawo do uczestniczenia w sprawowaniu bieżącej pieczy nad dzieckiem pod władzą rodzicielską drugiej z osób i w wychowaniu jej dziecka.
Zgodnie z projektem związek partnerski będzie można zawrzeć w urzędzie stanu cywilnego. Osoby, które go zawrą, będą mogły nosić wspólne nazwisko. Ponadto projekt zakłada, że osoby w związku partnerskim będą miały prawo do wspólnego opodatkowania dochodów. Zyskałyby możliwość zawarcia majątkowej umowy partnerskiej w formie aktu notarialnego, która ustanowi wspólność majątkową. Partnerzy byliby zaliczeni do I grupy podatkowej, którą tworzą członkowie najbliższej rodziny.
Źródła: X.com/PAP/hjzrmb
REKLAMA
REKLAMA