Jesień w Tatrach. Rozpoczęło się liczenie kozic

Jesień oraz wiosna w Tatrach to czas liczenia populacji kozic. Tegoroczne rozpoczęło się we wtorek o świecie. Akcja odbywa się dwa razy w roku, po obu stronach Tatr.

2024-10-22, 14:50

Jesień w Tatrach. Rozpoczęło się liczenie kozic
Rozpoczęło się jesienne liczenie kozic w Tatrach. Foto: Frank Fichtmueller/Shutterstock

Tatrzański Park Narodowy znowu - jak co roku - policzy kozice. Przypomnijmy, że wiosną naliczono 793 osobniki, z których 204 odnotowano po polskiej stronie. Wyniki jesiennego liczenia znane będą za kilka dni. Dane poznamy po spotkaniu przyrodników z obu parków - polskiego i słowackiego. Takie wspólne liczenie kozic odbywa się już od 1957 roku. Co ciekawe, jest to najstarszy monitoring przyrodniczy prowadzony przez dwa państwa równocześnie.

Organizowany wiosną i jesienią spis kozic pokazuje m.in., ile młodych przyszło w tym czasie na świat i ile osobników przetrwało zimę. Jesiennie liczenie zaś określa stan całej populacji tych zwierząt.

Wspólne liczenie kozic ruszyło. Niebawem poznamy wyniki

Przyrodnicy z TPN już we wtorek o świecie wyruszyli w kierunku tatrzańskich szczytów, by zliczyć populację kozic. W akcji bierze udział blisko 270 osób. Przyrodnicy mają ze sobą urządzenia mobilne ze specjalną aplikację, w której odnotowują dostrzeżone zwierzęta.

REKLAMA

Czytaj także:

Systemy posiadają lokalizację GPS, dlatego poszczególne zwierzęta można precyzyjne nanieść na mapę. Wszystkie dane są automatycznie zapisywane i następuje ich weryfikacja po obu stronach granicy, tak aby kozice przebywające w okolicach grani granicznej nie zostały zarachowane podwójnie.

Kozice. Gdzie można je spotkać?

Gdzie oprócz Tatr spotkać można kozice? Te górskie zwierzęta kopytne zamieszkują również Sudety. Jednak jest to gatunek alpejski sprowadzony w te góry przez Czechów na początku XX wieku. Niewielki kierdel kozic przeszedł przez granicę do Polski w latach 70. i zadomowił się na zboczach Śnieżnika.

Czytaj także:

Kozica jest w Tatrach gatunkiem endemicznym i ściśle chronionym. Zwierzęta te żyją w niewielkich stadach, a na ich czele stoi doświadczona samica z młodym, tzw. licówka. Samce zwane capami żyją najczęściej samotnie lub tworzą grupy kawalerskie, dołączając do stad jesienią, na czas godów. Wiosną, zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja, na świat przychodzą młode kozice, tzw. koźlęta.

Źródło: PAP/hjzrmb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej