Dzieje się. Wkraczamy w nową erę polskiej branży kosmicznej. Ujawnili plany
Kosmos to ogromna kopalnia wiedzy - jest ważny m.in. dla bezpieczeństwa kraju, rozwoju gospodarki i wielu innych segmentów. Polskie firmy i instytucje wzmacniają swoją pozycję w tym sektorze i notują coraz większe sukcesy. Mają też plan na dalszy rozwój. W środę oficjalnie utworzono Polskie Partnerstwo dla Obserwacji Ziemi.
2024-10-24, 18:31
Satelitarna obserwacja Ziemi to najszybciej rozwijająca się gałąź branży kosmicznej. Teraz polskie firmy i instytucje przystąpiły do Polskiego Partnerstwa dla Obserwacji Ziemi.
10 podmiotów (CloudFerro, Creotech Instruments, KP Labs, ITTI, Blue Dot Solutions, GISPartner, Eycore, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Satelitarnych [CENAGIS] Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz Centrum Technologii Kosmicznych Akademii Górniczo Hutniczej) wspólnie będzie pracować nad tworzeniem nowych technologii obrazowania Ziemi. Tym samym opracowywana będzie rodzima strategia kosmiczna.
Będą działać w kosmosie. Współpraca polskich firm i instytucji
Jak już zostało wspomniane, obserwacja satelitarna jest najszybciej rozwijającą się dziedziną. Dlaczego te dane są tak ważne? To cenne źródło informacji dla naukowców i osób decyzyjnych politycznie.
Dane te są niezbędne w przypadkach zarządzania kryzysowego, ale nie tylko. Są również potrzebne w:
REKLAMA
- meteorologii,
- badaniach klimatu,
- rolnictwie,
- obronności.
Maciej Krzyżanowski, prezes CloudFerro, ujawnił, że polskie firmy i instytucje produkują własne satelity. To jednak nie wszystko. Mają też predyspozycje, aby nimi kierować oraz zdobywać i przetwarzać dane pozyskane z orbiterów.
- Polskie firmy wykształciły kompetencje i zasoby, które pozwalają praktycznie pokryć wszystkie elementy satelitarnego systemu obserwacji Ziemi - dodał z kolei Jacek Kosiec, wiceprezes Creotech Instruments.
- Sektor kosmiczny to także wymierne korzyści. Od czujników dymu po tomografię komputerową
- Kosmiczna kolizja źródłem większości znanych meteorytów? Naukowcy odkryli ich pochodzenie
- Rusza misja na księżyc Jowisza. NASA sprawdzi, czy są tam warunki do życia
polskieradio24.pl/sb
REKLAMA
REKLAMA