Sektor kosmiczny to także wymierne korzyści. Od czujników dymu po tomografię komputerową

- Przeciętny człowiek przeciętnie korzysta z 82 technologii kosmicznych dziennie. Ubieramy się w nie, to materiały, specjalne kurtki, tworzywa. W sektorze kosmicznym są testowane leki. Każda misja sektora kosmicznego zawsze coś przynosi w zamian, nie tylko prestiż i dumę - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

2024-10-22, 14:05

Sektor kosmiczny to także wymierne korzyści. Od czujników dymu po tomografię komputerową
Eksperymenty związane z nowymi technologiami prowadzone są m.in. na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Foto: Dima Zel/Shuttertsock

Poznań będzie w 2027 r. gospodarzem największego wydarzenia kosmicznego na świecie - Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego IAC. Taka decyzja zapadła w piątek podczas tegorocznego kongresu IAC w Mediolanie - poinformowała POLSA. Oznacza to, że impreza po 60 latach wraca do Polski.

Jak zaznaczył Łukasz Wilczyński, IAC to najważniejsze wydarzenie szeroko pojętego sektora kosmicznego. - Na 10 dni przyjeżdżają przedstawiciele branży kosmicznej, to niesamowita okazja, by spotykali się z firmami, decydentami, studentami - mówił gość audycji. - Dziś to nie jest tylko eksploracja dalekiego kosmosu, ale szereg usług związanych z krytyczną infrastrukturą, jaką są dzisiaj dane satelitarne, telekomunikacja satelitarna, monitoring satelitarny, nie wspominając o usługach, z których korzystają armie - dodał. 

Posłuchaj

Posłuchaj

Łukasz Wilczyński o Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym IAC (Saldo) 26:10
+
Dodaj do playlisty

Jak się okazuje, każda misja kosmiczna przynosi, każdemu z nas wymierne korzyści w postaci rzeczy, z których korzystamy na co dzień. - To soczewki okularów odporne za zarysowania, filtry do wody, opakowania próżniowe do żywności, laserowa korekcja wzroku, dializa nerek, tomografia komputerowa, folia termiczna, termometry bezdotykowe, czujniki dymu - wymieniał Wilczyński produkty i technologie wynalezione na potrzeby sektora kosmicznego, które potem trafiły do zastosowania "cywilnego".

REKLAMA

Czytaj także:

Pierwsza edycja IAC odbyła się w 1950 r. w Paryżu. Od tamtej pory kongres organizowany jest co roku w innym kraju. Polska była gospodarzem IAC – w 1964 r. 15. edycja odbywała się wówczas w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. IAC to wydarzenie, które cieszy się największym uznaniem światowego sektora kosmicznego, a co roku przyciąga nawet 10 tys. uczestników, w tym ministrów i parlamentarzystów z całego świata, szefów agencji kosmicznych oraz firm kosmicznych, a także przedstawicieli świata nauki.

* * *

Audycja: Saldo
Prowadzący: Marek Klapa
Goście: Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej
Data emisji: 22.10.2024
Godzina emisji: 12.32

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej