"Samorządy za mało korzystają z dofinansowania inwestycji w Internet" - uważa ekspert resortu cyfryzacji

- W Polsce jest zbyt dużo miejsc, gdzie brakuje szybkiego Internetu, a ponad 1 mln rodzin praktycznie nie ma dostępu do Sieci - powiedzieli w Polskim Radiu 24: Grzegorz Czwordon, zastępca dyrektora Departamentu Telekomunikacji, Ministerstwo Cyfryzacji, Piotr Rogalewicz z firmy Genetec oraz Maria Mazurek red. nacz. portalu next.gazeta.pl.  

2024-12-13, 13:13

"Samorządy za mało korzystają z dofinansowania inwestycji w Internet" - uważa ekspert resortu cyfryzacji
Digitalizacja usług publicznych administracji, w tym samorządów wymaga dużych nakładów na infrastrukturę.Foto: greenbutterfly/Shutterstock

W opinii eksperta z resortu cyfryzacji po planach inwestycyjnych firm telekomunikacyjnych wynika, że np. z powodu np. braku wykonawców "na pewno ponad 1 mln gospodarstw domowych nie ma dostępu do Internetu (tzw. punktów adresowych)". 

- Są programy budowy nowych sieci z dofinansowaniem z funduszy europejskich, gdzie przewidziane są dopłaty do projektów szerokopasmowych z KPO. Wkrótce nastąpi rozstrzygnięcie czwartego naboru wniosków, co spowoduje, że w ponad 100 tys. punktów adresowych będzie dostępny szybki Internet - wyjaśniał Grzegorz Czwordon. 


Posłuchaj

Grzegorz Czwordon, zastępca dyrektora Departamentu Telekomunikacji, Ministerstwo Cyfryzacji, Piotr Rogalewicz z firmy Genetec oraz Maria Mazurek z portalu next.gazeta.pl gośćmi Polskiego Radia 24 (audycja "Saldo") 26:43
+
Dodaj do playlisty

 

Gość audycji przypomniał, że można sprawdzić dostępność do Internetu w miejscu zamieszkania przez sprawdzenie tego na stronie internetowej internet.gov.pl, która jest stale aktualizowana, na podstawie danych o inwestycjach zgłaszanych przez telekomy. Chodzi o wszystkie już dostępne punkty adresowe, można w ten sposób dowiedzieć się jak silny sygnał dociera do naszego domu. Ale strona www pokaże gdzie jeszcze są białe plamy z dostępem do Internetu. 

REKLAMA

 Jak sprawdzić nasz dostęp do Internetu?

- Każdy kto się zaloguje do systemu przez Profil Zaufany, mDowód, może po wyrażeniu zgody na powiadomienia marketingowe, zgłosić swoje zapotrzebowanie na Internet, a wtedy odezwie się niego lokalny dostawca Internetu, który działa w pobliżu 1 km od punktu adresowego. Planowana jest także na przyszły rok możliwość zgłaszania potrzeby dostępu do Sieci przez aplikację mObywatel - tłumaczył Grzegorz Czwordon.

JST nie doceniają znaczenia szerokopasmowego Internetu?

 W opinii eksperta z resortu cyfryzacji, namawianie gmin na inwestycje w sieci internetowe nie jest proste, bo to nie jest ich pierwsza pilna potrzeba, na tego typu inwestycje infrastrukturalne. Obecnie tylko od 4 do 6 gmin realizuje takie projekty za pieniądze z funduszu szerokopasmowego Ministerstwa Cyfryzacji. JST zgłosiły tylko kilkadziesiąt wniosków na dofinansowania budowy takich sieci, na 2400 jednostek samorządowych w naszym kraju.

 - Nasz system pozwala wspierać te inwestycje, bo każdy samorząd może sprawdzić jak u niego wygląda dostępność do szerokopasmowego Internetu, jakie firmy mogą dostarczyć tego typu usługi telekomunikacyjne, z rynku lokalnego. Duża część samorządowców potrafi wymienić 3-4 duże podmioty i nie wie, że także inne firmy mogą im pomóc w likwidacji tej internetowej białej plamy - powiedział  Grzegorz Czwordon, zastępca dyrektora Departamentu Telekomunikacji, Ministerstwo Cyfryzacji.

REKLAMA

*****************

Audycja: Saldo
Prowadziła: Magdalena Biednik
Goście: Grzegorz Czwordon, zastępca dyrektora Departamentu Telekomunikacji, Ministerstwo Cyfryzacji, Piotr Rogalewicz z firmy Genetec oraz Maria Mazurek red. naczelna portalu next.gazeta.pl.  
Data emisji: 13.12.2024
Godzina emisji: 12.33

REKLAMA


PR24


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej