Zaostrzenie kar dla piratów drogowych. Rząd przedstawił zmiany

Rząd zapowiedział nowe zmiany w prawie, które zaostrzą kary dla kierowców. Wśród propozycji jest przepadek pojazdów należących do osób kierujących pod wpływem i mających od 0,5 do 1,5 promila alkoholu lub kierujących mimo zakazu.

2024-11-15, 09:47

Zaostrzenie kar dla piratów drogowych. Rząd przedstawił zmiany
Zmiany przepisów mają ułatwić karanie piratów drogowych. Foto: policja.gov.pl

Zmiany zostały zaprezentowane podczas konferencji prasowej "Bezpieczeństwo na drogach - propozycje zmian w prawie". Udział w niej wzięli: minister sprawiedliwości Adam Bodnar, minister infrastruktury Dariusz Klimczak i minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Wśród przedstawionych propozycji znalazło się m.in. zaostrzenie kar dla sprawców jeżdżących mimo sądowego zakazu i za wypadki ze skutkiem śmiertelnym.

Szerokie zmiany wielu przepisów

Szef MS Adam Bodnar wyjaśnił, że zmiany dotyczą Kodeksu karnego, Kodeksu wykroczeń i ustawy Prawo o ruchu drogowym.

- Chcemy wprowadzić zaostrzenie kar dla kierowców, którzy jeżdżą mimo zakazu prowadzenia pojazdów - powiedział minister, dodając, że jeżeli ktoś złamie taki zakaz, dożywotnio straci prawo jazdy.

REKLAMA

Posłuchaj

Minister Adam Bodnar o zaostrzeniu kar dla piratów drogowych (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji, zapowiedział, że wprowadzone zostaną nowe kategorie przestępstw i wykroczeń. Wśród nich wymienił organizację i udział w nielegalnych wyścigach samochodowych. - Uważamy, że skala tej patologii jest taka, że trzeba znaleźć nowy przepis - powiedział.

Nielegalne wyścigi zakwalifikowane zostaną jako nowe przestępstwo, a "drift" będzie z kolei wykroczeniem. Wyższe będą także sankcje za rażąco niebezpieczną i brawurową jazdę.

Posłuchaj

Minister Tomasz Siemoniak o karaniu organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów samochodowych (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Przepadek pojazdu

Rozszerzono zasady stosowania przepadku pojazdu. Obejmą sytuacje, w których kierowca miał od 0,5 do 1,5 promila alkoholu we krwi lub miał zakaz prowadzenia pojazdów. Natomiast każdy kierowca, który na drodze jednojezdniowej, dwukierunkowej poza terenem zabudowanym przekroczy dozwoloną prędkość o 50 km/h ma stracić prawo jazdy na trzy miesiące.

Czytaj także:

Ograniczona ma zostać także możliwość zawieszenia kary pozbawienia wolności, jeśli sprawca wypadku w momencie zdarzenia miał zakaz prowadzenia pojazdów lub miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi.

Istotną zmianą jest także to, że zakazy prowadzenia pojazdów nie mogą się nakładać, czyli nie będą mogły być zasądzane wielokrotnie, bez weryfikacji i egzekwowania ukarania sprawcy.

Przewidywaną nowością są również zmodyfikowane przepisy dotyczące młodych kierowców. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zapowiedział wprowadzenie okresu próbnego dla młodych kierowców. Ma on się wiązać z dodatkowym szkoleniem kierowców, niższymi limitami prędkości i zerowym limitem alkoholu.

Posłuchaj

Minister Dariusz Klimczak o ograniczeniach dla młodych kierowców (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Surowiej karani będą też kierowcy, którym czasowo zatrzymano prawo jazdy. - Proponujemy, żeby osoba, która nie zastosuje się do zatrzymania prawa jazdy i wsiądzie za kółko (...) mogła dopiero po pięciu latach ubiegać się o odzyskanie uprawnień - powiedział Klimczak.

REKLAMA

Prace zespołu MS, MI i MSWiA

Nad nowelizacją kar od kilku tygodni pracowała wspólna komisja Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Chodzi m.in. o kierowców łamiących zakaz prowadzenia pojazdów.

Zespół przygotował założenia zmian w prawie. Oprócz przepisów, które uniemożliwią unikanie kar, analizowano naruszenia prawa, których kodeks wcześniej nie obejmował, jak nielegalne wyścigi i drifty.

Czytaj również:

pg/KPRM/pap/iar/wmk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze