Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań. Podpisano rozporządzenie
Szef MSWiA Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie, które wprowadza nowe zasady dotyczące stosowania czujek dymu i tlenku węgla. Minister poinformował o zmianach podczas zorganizowanej w Akademii Pożarniczej w Warszawie konferencji "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa".
2024-11-22, 13:02
Tomasz Siemoniak przekazał, że nowe rozporządzenie, ma być mocnym sygnałem ze strony państwa, że czujki dymu powinny być na wyposażeniu każdego domu. Mówił, że urządzenia nie są drogie.
- Czujki dymu, czujki tlenku węgla, to powinno być coś takiego, co każdy ma na wyposażeniu swojego domu, jak lodówkę, telewizor, pralkę - powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji. Dodał, że w tym przypadku znaczenie będzie miała edukacja i przekonanie wszystkich, że robią to dla siebie, dla sowich bliskich i swoich sąsiadów. 22 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Czujki Dymu.
Nowe zasady
Podczas konferencji szef MSWiA poinformował, że w czwartek podpisał rozporządzenie, które wprowadza nowe zasady, jeśli chodzi o stosowanie czujek pożarowych.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Mariusz Feltynowski powiedział, że nowe przepisy określają, w jakim terminie należy zamontować czujki. Hotele na montaż urządzeń będą miały czas do połowy przyszłego roku, a właściciele lokali prywatnych mają na to pięć lat. Jak ocenił, dzięki rozporządzeniu w ciągu pięciu lat Straż Pożarna będzie w stanie uratować znacznie większą liczbę osób.
REKLAMA
Uczestnicy konferencji podkreślili, że w wielu krajach obowiązek montowania czujek dymu i tlenku węgla już obowiązuje i skutecznie zmniejsza liczbę ofiar dymu i czadu.
Nowelizacja zakłada również wprowadzenie obowiązku oznakowania w budynkach handlowych, produkcyjnych i magazynowych miejsc połączenia ściany oddzielenia przeciwpożarowego ze ścianą zewnętrzną oraz z dachem. Obowiązek ten będzie ich dotyczył, gdy ściana oddzielenia przeciwpożarowego oddziela strefy pożarowe o powierzchni co najmniej 2000 mkw. każda, a ściany zewnętrzne co najmniej jednej strefy pożarowej wykonane są z materiałów palnych lub w co najmniej jednej strefie pożarowej gęstość obciążenia ogniowego przekracza 1000 MJ/mkw.
Wejście w życie 14 dni od ogłoszenia
Obowiązek oznakowania ma umożliwić ratownikom szybkie ustalenie lokalizacji takich ścian, co zwiększy szanse na podjęcie skutecznych działań gaśniczych. Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od jego głoszenia.
Czad, inaczej tlenek węgla, to bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku gaz. Może szybko zablokować dopływ tlenu do organizmu.
REKLAMA
Czytaj także:
pg/iar/pap
REKLAMA