Nowy "Wiedźmin" już jest. Sapkowski ujawnia szczegóły
- Wybrałem inną drogę, również kanoniczną dla gatunku. Prequel, czyli przeszłość, czasy dawniejsze. Młodość Geralta, sam początek jego wiedźmińskiej kariery - powiedział Andrzej Sapkowski o swojej nowej książce "Rozdroże kruków".
2024-11-30, 07:09
- Autorzy cykli fantasy, chcąc je kontynuować, najczęściej wybierają sequel, czyli ciąg dalszy, przyszłość. Pięciotomowy cykl wiedźmiński został zamknięty w sposób "ciąg dalszy" wykluczający - wyjaśnił w rozmowie z PAP Sapkowski.
Dodał, że tytułowe "rozdroże kruków" ma "uwarunkowania zarówno dosłowne, jak i symboliczne".
Nowa powieść od piątku dostępna jest w księgarniach. "Rozdroże kruków" to pierwsza powieść z uniwersum "Wiedźmina" od 2013 roku, gdy do księgarń trafił "Sezon burz".
Jak czytamy w opisie nowej książki: "Geralt uzbrojony w dwa runiczne miecze zwalcza potwory, ratuje niewinne dziewice i pomaga nieszczęśliwym kochankom. Zawsze i wszędzie stara się przestrzegać niepisanego kodeksu, który przejął od swoich nauczycieli i mentorów. Jak to zwykle bywa, życie nie szczędzi mu rozczarowań - młodzieńczy idealizm raz po raz zderza się z rzeczywistością".
REKLAMA
Preston Holt. Tajemniczy mentor Geralta
Jego przewodnikiem staje się Preston Holt, wiekowy wiedźmin, utykający na jedną nogę, chociaż wciąż niezwykle sprawny. "Holt niezwykle przypominał Vesemira. Zachowaniem i mową. Bo fizycznie bardzo się różnił" - czytamy w książce.
Młody Geralt różni się od bohatera znanego z innych książek Sapkowskiego. Jest nieśmiały, brakuje mu ogłady i dobrych manier. Holt na samym początku zwraca mu uwagę na słownictwo, którego używa młody wiedźmin: "No weź" czy "obczaić".
Nie zabraknie starć młodego adepta cechu wiedźmińskiego z nowymi potworami. Geralt zmierzy się z podobnym strusiowi mamutakiem czy przypominającymi psiogłowe małpy zatrawcami (niezwykle groźnymi w dużej grupie, o czym Geralt przekona się w sposób niezwykle dobitny).
Jak to wszystko się zaczęło?
Kiedy w 1985 roku czasopismo "Fantastyka" ogłosiło konkurs na opowiadanie, Sapkowski za namową syna postanowił wziąć w nim udział.
REKLAMA
- Pomyślałem, że trzeba napisać coś takiego, czego nikt nie napisze, a czego nikt nie napisze? Fantasy, bo w Polsce nie jest znana. W związku z tym ja napiszę fantasy i będę jednookim wśród ślepców - wspominał po latach Sapkowski.
Tak powstaje "Wiedźmin". Co ciekawe, opowiadanie o Geralcie w głosowaniu jury zajęło dopiero trzecie miejsce. Na tyle jednak przypada do gustu czytelnikom, że ostatecznie okazuje się początkiem pięciotomowej sagi - która stała się ikoniczną marką prosto z Polski.
Głównym bohaterem cyklu jest tytułowy wiedźmin - Geralt z Rivii, który ze względu na swoje białe włosy, nazywany jest również Białym Wilkiem bądź Gwynbleidd (przez elfy). Jego zadaniem jest zabijanie potworów, które zagrażają ludziom.
Na cykl wiedźmiński składają się...
Zbiory opowiadań:
REKLAMA
- "Miecz przeznaczenia" (1992)
- "Ostatnie życzenie" (1993)
- "Coś się kończy, coś się zaczyna" (2000) - zawiera dwa opowiadania luźno związane z cyklem - "Droga, z której się nie wraca" oraz tytułowe
Saga o wiedźminie:
- "Krew elfów" (1994)
- "Czas pogardy" (1995)
- "Chrzest ognia" (1996)
- "Wieża Jaskółki" (1997)
- "Pani Jeziora" (1999)
Poza sagą o wiedźminie:
- "Sezon burz" (2013)
- "Rozdroże kruków" (2024)
PAP/pr24.pl/pb
REKLAMA
REKLAMA