Mieszkania komunalne w Polsce. Samorządy wyprzedają je na potęgę
Gigantyczna kwerenda młodych działaczy Lewicy daje szeroki wgląd w to, jak wygląda sektor mieszkań komunalnych w Polsce. W ciągu ostatnich 5 lat gminy sprzedały ponad 28 tysięcy mieszkań więcej niż wybudowały lub nabyły. W efekcie na dach nad głową czeka się długo, w pojedynczych przypadkach nawet ponad 20 lat.
Andrzej Mandel
2024-12-12, 16:03
Działacze Młodej Lewicy stworzyli "Raport o stanie mieszkalnictwa w samorządach", w którym udokumentowali zasób mieszkań komunalnych w praktycznie całym kraju, jak i trendy co może się w nim zmieniać. Wnioski płynące z raportu niekoniecznie napawają optymizmem.
Samorządy pozbywają się mieszkań komunalnych
Autorzy raportu zebrali od 2240 gmin w Polsce dane dotyczące ich zasobu komunalnego. Dane zebrano wysyłając do wszystkich 2477 gmin w RP pytania w ramach dostępu do informacji publicznej. Zadano ich sześć:
- ile gmina posiada mieszkań w swoim zasobie?
- jaki jest średni czas oczekiwania na przyznanie lokalu z zasobu gminy?
- ile mieszkań gmina w ciągu pięciu lat wybudowała lub pozyskała?
- ile sprzedała?
- ile mieszkań zamierza w ciągu pięciu lat wybudować?
- czy zamierza skorzystać z Funduszu Dopłat?
Z przekazanych przez samorządy informacji wynika, że gminy mają łącznie 723 046 mieszkań. Najwięcej jest ich na Śląsku (135 tys.), Mazowszu (115 tys.) i Dolnym Śląsku (93 tys.). Najmniejszy zasób komunalny mają gminy na Podkarpaciu, bo łącznie wynosi on nieco mniej niż 19 tys. mieszkań.
REKLAMA
Zasób komunalny maleje. W ciągu ostatnich 5 lat gminy pozyskały co prawda (budując, dziedzicząc lub kupując) 29742 mieszkania (z czego ok. 12 tys. z tej liczby to mieszkania pozyskane przez Warszawę), ale pozbyły się drogą sprzedaży 57936 mieszkań. Oznacza to, że zasób mieszkań zmniejszył się co najmniej o 28194 lokale. Autorzy raportu pominęli bowiem pytanie o to, ile mieszkań jest wyłączanych z użytku z różnych powodów - od katastrof budowlanych do zaniedbań samorządów w kwestii utrzymania ich w odpowiednim stanie technicznym.
Do tego przeważająca większość samorządów, bo aż 1502, nie pozyskała żadnego lokalu mieszkalnego. Ponad 400 z nich to gminy miejskie lub wiejsko-miejskie.
Czas oczekiwania? Nawet ponad 20 lat
Średni czas oczekiwania na mieszkanie komunalne to w Polsce 3 lata. Przy czym różnice regionalne są bardzo duże. W gminach wiejsko-miejskich w województwie kujawsko-pomorskim czekać można średnio 9,8 lat, a w województwie podlaskim tylko 1,3 roku. Są przypadki ekstremalne - w jednej z gmin województwa lubuskiego jest osoba, która na mieszkanie komunalne czeka od... 2003 roku.
Zdarzają się też sytuacje, że nie ma czegoś takiego, jak oczekiwanie na mieszkanie komunalne. Np. gmina Podedwórze takie lokale mieszkalne przyznaje w drodze przetargu. Autorzy raportu określają tę sytuację jako kuriozalną.
REKLAMA
W wielu gminach samorządy stawiają też kontenery mieszkalne z przeznaczeniem na lokalne socjalne (do których eksmitowane są osoby, których nie można eksmitować w formie tzw. na bruk).
Zdarza się też, że potencjalnych najemców odstrasza stan techniczny i zainteresowanie najmem komunalnym jest niewielkie.
Plany gmin nie napawają optymizmem, ale nie ma co wpadać w pesymizm
Samorządowcy zasadniczo planują jednak budować nowe mieszkania komunalne. W najbliższych 5 latach łącznie chcieliby wybudować ok. 41,7 tys. mieszkań. Z czego najwięcej w województwie śląskim (6861). O zwiększeniu podaży mieszkań myślą przede wszystkim miasta, które deklarują plany budowy 27172 mieszkań.
Gorzej wygląda sytuacja z Funduszem Dopłat. Wiele gmin nie potrafi w ogóle określić czy będzie się ubiegać o środki lub nawet nie chce odpowiedzieć na takie pytanie. Inne mówią o problematycznych limitach związanych z czynszami. W ostatecznym rozrachunku o środki z Funduszu Dopłat zamierza ubiegać się zaledwie co czwarta gmina.
REKLAMA
- Nie chcą Kredytu Zero Procent, apelują o mieszkania komunalne i akademiki. Czy to możliwe?
- Polaków nie stać bardziej. Warszawa z jednymi z najdroższych mieszkań w Europie
- Popyt spada, ceny mieszkań nadal rosną. Najszybciej we Wrocławiu
MlodaLewica.org.pl/AM
REKLAMA