Kto stoi za sytuacją w Polsacie? Wiceministra kultury: Morawiecki i Kurski bardzo mocno mieszają
- Widzimy, co się dzieje wokół Polsatu. Myślę, że za tymi wszystkimi dziwnymi historiami stoi Morawiecki razem z Kurskim - powiedziała w radiowej Trójce w audycji "Bez Uników" Joanna Scheuring-Wielgus.
2024-12-16, 09:44
W zeszłym tygodniu Donald Tusk poinformował, że lista podmiotów podlegających ochronie jako instytucje ważne strategicznie dla państwa będzie uzupełniona o TVN i Polsat. Do tej kwestii w poniedziałkowej audycji "Bez Uników" w Radiowej Trójce odniosła się wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, Joanna Scheuring-Wielgus. Polityczka oceniła, decyzję premiera pozytywnie. - Bardzo dobra decyzja - powiedziała gościni programu. Nawiązywała do wojny hybrydowej oraz próby rosyjskiej ingerencji w wybory prezydenckie w Rumunii. Według niej jest to to decyzja "dobra" i "strategiczna". - Z tego, co słyszałam, to może jakieś inne instytucje będą wpisane (na listę - red.). Chyba w tym tygodniu ma się to wydarzyć - zauważyła.
Kto odpowiada za sytuację w Polsacie? "Morawiecki z Kurskim"
- Wspieram tutaj Donalda Tuska. Uważam, że to jest bardzo dobra decyzja. Widzimy, co się dzieje wokół Polsatu. Myślę, że za tymi wszystkimi dziwnymi historiami stoi Morawiecki razem z Kurskim (…) - oznajmiła Joanna Scheuring-Wielgus. Dopytywana, o jakie zmiany w Polsacie chodzi, odpowiedziała: "Obserwujemy to, co się dzieje w Polsacie i wydaje mi się - z tego co ja wiem - że bardzo mocno mieszają tam właśnie te dwie osoby, które wymieniłam". Zapytana, czy stoją za nimi politycy Prawa i Sprawiedliwości, odparła twierdząco. Na pytanie prowadzącej Renaty Grochal, czy "wpływają na zmiany personalne" w stacji również odpowiedziała: "Tak, może tak". Więcej szczegółów jednak nie zdradziła.
Posłuchaj
Joanna Scheuring-Wielgus gościnią "Bez Uników" 16.12.2024 r./Polskie Radio 30:26
Dodaj do playlisty
Polsat na liście podmiotów podlegających ochronie
- Podjąłem decyzję, aby rozporządzenie ws. wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli uzupełnić, listę firm (...) także o stacje telewizyjne TVN i Polsat. Zostaną umieszczone w wykazie firm strategicznych, które podlegają ochronie np. przed agresywnym i niebezpiecznym z punktu widzenia interesów państwa polskiego przejęciem - zapowiedział szef rządu w środę 11 stycznia br.
REKLAMA
Spór w rodzinie Solorza
Przypomnijmy, że Zygmunt Solorz stracił samodzielną kontrolę nad Grupą Polsat. Rodzinne fundacje, do których miliarder przeniósł majątek trafiły pod nadzór kuratora. Sprawa sukcesji w imperium Solorza zaczęła się w sierpniu 2024, gdy 2 sierpnia miliarder przekazał zarządzanie fundacjami swoim dzieciom - Tobiasowi Solorzowi oraz Piotrowi i Aleksandrze Żakom. Już 3 sierpnia próbował się z tej decyzji wycofać, według medialnych doniesień, pod wpływem obecnej żony, Justyny Kulki. Od tego czasu Zygmunt Solorz próbuje zablokować przekazanie majątku dzieciom i wymianę władz swoich fundacji.
Wykaz podmiotów podlegających ochronie prowadzony jest na postawie ustawy o kontroli niektórych inwestycji. W wykazie zamieszczane mogą być firmy np. działające na rynku energetyki, ale też zajmujące się telekomunikacją. Przypisane do nich są organy kontroli, np. resorty. Organy te mogą w drodze sprzeciwu zablokować transakcje skutkujące np. przejęciem tych firm. Zgłaszając taki sprzeciw, organ kontroli może mieć na celu m.in. ochronę niepodległości, praw obywatelskich i bezpieczeństwa Polski, a także dbałość o wypełnianie obowiązków wynikających z członkostwa Polski w NATO.
Czytaj także:
- Fala komentarzy po decyzji Tuska. "Polskie media mają służyć Polakom, a nie Kremlowi"
- Prawie 9 mln zł dla TV Republika. Fundacja przekazywała pieniądze za rządów PiS
REKLAMA
Źródła: Polskie Radio/Trójka/PAP/hjzrmb
REKLAMA