Będą zmiany w opiece okołoporodowej. Chodzi m.in. o poronienie
Nowy projekt Ministerstwa Zdrowia zapowiada m.in. ważną zmianę w opiece szpitalnej dla kobiet, które poroniły lub urodziły martwe dziecko. Szpitale będą musiały zapewnić im osobne sale.
2024-12-17, 21:52
Bezwzględny zakaz dla szpitali - ważna zmiana dla kobiet
Ministerstwo Zdrowia chce bezwzględnego zakazu umieszczania kobiet, które poroniły lub urodziły martwe dziecko na jednej sali szpitalnej z kobietami, które urodziły zdrowe dzieci. Ten zakaz ma być wprowadzony do standardów opieki okołoporodowej. Dzięki niemu kobiety, które poroniły, urodziły martwe dziecko, dziecko niezdolne do życia czy urodzone z wadami letalnymi albo nawet chore czy z wadami wrodzonymi nie będą leżeć z kobietami, których ciąża zakończyła się urodzeniem zdrowego dziecka czy z kobietami w niezagrożonej ciąży.
Według obowiązującego obecnie standardu szpital nie umieszcza razem kobiet w tych sytuacjach "w miarę możliwości". W efekcie sytuacje, w których cierpienie osoby, która urodziła martwe dziecko lub poroniła, jest bardzo często pogłębiane widokiem kobiet ze zdrowymi dziećmi.
Co jeszcze znajduje się w projekcie?
Projekt MZ wprowadza także zmiany w standardzie dotyczące łagodzenia bólu porodowego. Szpitale będą miały obowiązek publikowania informacji o dostępnych w nim metodach łagodzenia bólu porodowego na swoich stronach internetowej. Dotychczas częste były skargi dotyczące braku informacji o metodach łagodzenia bólu oraz niechęci lekarzy do stosowania znieczuleń dostępnych w standardach wyznaczanych przez NFZ.
Projekt resorty zdrowia zakłada także m.in. rozszerzenie zakresu badań diagnostycznych i konsultacji medycznych u kobiet w ciąży, np. o badanie w kierunku wykrycia HBV, badanie w kierunku zakażenia wirusem cytomegalii, w kierunku toksoplazmozy. W projekcie dodano też obowiązek informowania kobiet w ciąży o szczepieniach zalecanych w okresie ciąży.
REKLAMA
Do standardu włączono profilaktykę wtórną raka piersi. Chodzi o dodanie zalecenia USG piersi u kobiet, w szczególności po 35. roku życia, w sytuacji klinicznych zmian w piersi lub gdy obciążenie rodzinne lub genetyczne wskazuje na wyższe u niej ryzyko raka piersi.
Zobowiązano też podmioty lecznicze do zapewnienia kobiecie w ciąży możliwości zapoznania się z wybranym miejscem porodu i wcześniejszej konsultacji z anestezjologiem dotyczącej znieczulenia. Kolejnym proponowanym standardem jest umożliwienie kobiecie spożywanie posiłku w trakcie porodu bez konieczności uzyskiwania zgody osoby sprawującej opiekę.
Resort zdrowia zaznaczył, że zmiany wpłyną na ujednolicenie organizacji i zakresu opieki nad kobietą w ciąży i noworodkiem. Projekt został przesłany do konsultacji publicznych.
Czytaj także:
- Likwidacja porodówek w mniejszych miejscowościach? "Kobieta może dojechać 30 km karetką"
- Nagła dymisja w Ministerstwie Zdrowia. Odchodzi szef kluczowego departamentu
- Składka zdrowotna po nowemu. Niektórzy skorzystają już w przyszłym roku
PAP/AM
REKLAMA
REKLAMA