Zdrożeją obowiązkowe przeglądy aut. Co rok będzie inna cena

Ministerstwo Infrastruktury chce zmian w zasadach przeprowadzania obowiązkowych przeglądów pojazdów wykonywanych w Stacjach Kontroli Pojazdów. Oznacza to, że ceny wzrosną, i to nie tylko w 2025 roku, ale prawdopodobnie będą corocznie waloryzowane. 

2025-01-13, 13:26

Zdrożeją obowiązkowe przeglądy aut. Co rok będzie inna cena
Obowiązkowe przegląd w SKP mogą zdrożeć jeszcze w tym roku . Foto: Andrzej Zbraniecki/East News

Nowe ceny przeglądu samochodu. Ile kosztuje badanie techniczne w 2025 roku?

Wniosek o wpisanie projektu nowej ustawy do prac legislacyjnych trafił do rządu jeszcze w 2024 roku. Plan jest taki, by cena obowiązkowego przeglądu wzrosła już w najbliższych miesiącach. O ile? To będzie przedmiotem dalszych ustaleń między resortami. W najmniej korzystnym wariancie będą to najprawdopodobniej podwyżki rzędu 20 procent - dowiedziało się radio RMF FM. To oznacza, że zamiast obecnych 98 złotych, za przegląd samochodu osobowego należałoby zapłacić ponad 120 złotych. Jednocześnie resort zdecydowanie odcina się od spekulacji o drastycznej, kilkukrotnej podwyżce opłat. 

Cena obowiązkowego badania miałaby też być corocznie waloryzowana o współczynnik powiązany ze wskaźnikiem inflacji, zgodnie z oczekiwaniem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP (SITK). Argumentują oni, że opłaty za przeglądy powinny odzwierciedlać rzeczywiste koszty badań technicznych pojazdów.

W nowej ustawie mają się również znaleźć narzędzia zachęcające, by zgłaszać się na badanie techniczne z pewnym wyprzedzeniem, nie w ostatniej chwili. Resort liczy, że poprawi się w ten sposób bezpieczeństwo na drogach. 

Stawki na SKP w górę. Resort tłumaczy to bezpieczeństwem

Wniosek  o wpisanie do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów projektu ustawy dotyczącego zmian w opłatach za przeglądy na SKP został złożony w połowie grudnia. Zakłada on "poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym i pozytywny wpływ na ochronę środowiska przez uszczelnienie systemu badań technicznych i stworzenie spójnego nadzoru nad prawidłowością przeprowadzania badań technicznych pojazdów" - tłumaczyło Ministerstwo Infrastruktury w odpowiedzi na pytania radiostacji. "W efekcie wpłynie to na wyższą jakość wykonywanych badań technicznych i tym samym m.in. wyeliminowane z ruchu drogowego zostaną pojazdy w złym stanie technicznym" - twierdzi resort.  

REKLAMA

Projekt ustawy ma także zawierać przepisy wprowadzające nowy system szkolenia diagnostów, zapewniający im możliwość podnoszenia kompetencji, by nadążały one za zmianami technologicznymi w motoryzacji (np. badania techniczne aut elektrycznych). 

Ceny usług SKP bez zmian od 2004 roku. Diagności chcą zmian

Zmiany przepisów ustalających opłatę za badanie techniczne domagają się diagności. Podczas protestów, zorganizowanych w 2023 roku, zwracali uwagę, że ich stawki nie były waloryzowane od 2004 roku. Potem domagali się stawek na poziomie 260 złotych w 2025 roku i cyklicznej ich waloryzacji w kolejnych latach. 

Czytaj także: 

- Kwota 260 zł to zapewne suma niewystarczająca, ale na początek stanowi pewne odbicie od dna dla właścicieli SKP w Polsce - powiedział w grudniu ub. r. portalowi Dziennik.pl wiceprezes SITK Artur Sałata. - Dążymy do tego, aby opłaty za badania techniczne pojazdów były waloryzowane np. przy okazji podnoszenia minimalnego wynagrodzenia. Mechanizm waloryzacji opłat za badania techniczne jest zdecydowanie konieczny, aby właściciele stacji kontroli pojazdów w Polsce nie musieli już więcej zwracać się do rządu o zmianę tych opłat - stwierdził.

 

REKLAMA

Źródła: RMF24.pl/Farmer.pl/Money.pl/Dziennik.pl/mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej