Część uczniów zwolniona z nauki drugiego języka obcego. MEN chce zmienić przepisy
Niektórzy uczniowie mogliby zrezygnować z nauki drugiego języka obcego. To proponuje MEN. Chodzi o uczniów dwóch ostatnich klas szkoły podstawowej, o ile są w klasie nauczającej języka mniejszości narodowej, etnicznej lub języka regionalnego.
2025-02-21, 20:37
Nowy projekt MEN
Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji zakłada możliwość rezygnacji przez uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej, realizujących naukę języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej lub języka regionalnego, z nauki drugiego języka obcego nowożytnego
Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz słuchaczy w szkołach publicznych trafił teraz do konsultacji publicznych.
Zalecenia specjalnego zespołu
Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, nowelizacja wynika z zobowiązania podjętego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na posiedzeniu Zespołu ds. Edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, które odbyło się w grudniu 2024 roku.
Dyskutowana była wówczas sprawa tygodniowego wymiaru godzin nauki języków przez uczniów, którzy pobierają dodatkowo naukę języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej lub języka regionalnego. "Członkowie zespołu zwrócili uwagę, że uczeń ten uczy się - oprócz języka polskiego i języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej lub języka regionalnego - także języka obcego nowożytnego, a od klasy VII szkoły podstawowej - drugiego języka obcego nowożytnego, co stanowi dla niego znaczne obciążenie" - podano.
REKLAMA
Dodano, że zostaną przygotowane rozwiązania prawne umożliwiające zwolnienie ucznia uczęszczającego na naukę języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej lub języka regionalnego z nauki drugiego języka obcego nowożytnego, co pozwoli zmniejszyć tygodniowe obciążenie uczniów nauką języków.
Kto udzieliłby takiego zwolnienia i pod jakim warunkiem?
Zwolnienie takie byłoby udzielane przez dyrektora szkoły do końca danego roku szkolnego (tj. będzie wymagało ponowienia w kolejnym roku szkolnym) na podstawie wniosku rodziców ucznia.
Natomiast w sytuacji, gdy uczeń zrezygnuje w trakcie roku szkolnego albo po ukończeniu klasy VII szkoły podstawowej z nauki języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej lub języka regionalnego, będzie wówczas obowiązany do podjęcia nauki drugiego języka obcego nowożytnego albo języka łacińskiego realizowanego w oddziale, do którego uczęszcza.
W obu przypadkach uczeń ten będzie musiał we własnym zakresie wyrównać różnice programowe w realizacji drugiego języka obcego nowożytnego albo języka łacińskiego
REKLAMA
Obecnie w klasach VII i VIII szkoły podstawowej na naukę języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego w formie dodatkowej nauki języka przeznacza się po 3 godziny tygodniowo. Natomiast na naukę pierwszego języka obcego nowożytnego w klasach VII i VIII szkoły podstawowej przeznacza się po 3 godziny tygodniowo, a na naukę drugiego języka obcego nowożytnego albo języka łacińskiego w klasach VII i VIII szkoły podstawowej - po 2 godziny tygodniowo.
Powyższa zmiana spowoduje, że uczniowie realizujący naukę języka mniejszości lub języka regionalnego, którzy w sumie uczą się trzech języków (czterech, jeżeli wliczymy w to również naukę języka polskiego), będą mogli mieć o 2 godziny tygodniowo mniejszy wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
Projektowana nowelizacja ma wejść w życie z dniem 1 września 2025 r.
Źródła: PAP/IAR/in/agkm
REKLAMA
REKLAMA