Nowy narkotyk zdominował rynek. Zabić może nawet jedna dawka
Na oficjalną listę Głównego Inspektoratu Sanitarnego trafił NEP – nowy narkotyk, który może się okazać śmiertelny nawet po jednej dawce. Substancja ta zbiera coraz większe żniwo wśród młodych ludzi.
2025-03-26, 10:09
NEP. Nowy, śmiertelnie groźny narkotyk w Polsce
NEP w polskim prawie został sklasyfikowany jako nowa substancja psychoaktywna. "W 2024 r. odnotowano kilka przypadków zgonów, w których w materiale biologicznym wykryto substancję pod nazwą N-etylonorpentedron (NEP). Przypadki zgonów związane były z użyciem wyłącznie NEP lub w skojarzeniu z innymi substancjami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy" - możemy przeczytać w komunikacie GIS. "NEP występuje w postaci białego, opalizującego proszku lub bryłek w kolorze białym lub jasnożółtym, najczęściej przyjmowany jest przez nos, w drodze waporyzacji lub doustnie" - opisywał jakiś czas temu inspektorat. NEP to związek z grupy syntetycznych katynonów - narkotyków, które działają pobudzająco.
GIS ostrzega. "Agresja, halucynacje i myśli samobójcze"
Nawet jednorazowe zażycie NEP może powodować zagrożenie życia lub zdrowia człowieka. Jest to następstwo wystąpienia silnych efektów toksycznych - szczególnie upośledzenia funkcji układu sercowo-naczyniowego, objawiającego się zaburzeniami rytmu serca, zmianami ciśnienia krwi i bezpośrednim działaniem kardiotoksycznym. Do tego należy doliczyć zaburzenia skutkujące utratą przytomności z zatrzymaniem krążenia włącznie. Zażycie syntetyku, jakim jest NEP, może prowadzić do ataków paniki, psychozy, niewydolności serca, a nawet śmierci.
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że NEP powoduje "szereg niekorzystnych efektów psychicznych i poznawczych charakterystycznych dla substancji z grupy katynonów: problemy z kojarzeniem nazw i miejsc, brak orientacji czasowej, drażliwość, nadpobudliwość, agresję, halucynacje, urojenia i myśli samobójcze".
Ekspert: człowiek staje się nieprzewidywalny
W rozmowie z dziennikiem Fakt.pl na temat działania nowej, niebezpiecznej substancji wypowiedział się toksykolog dr Eryk Matuszkiewicz. - Po NEP-ie człowiek staje się nieprzewidywalny (...). Pobudzony, agresywny, nie reaguje na polecenia. Do tego często nie wiemy, co naprawdę znajduje się w proszku. (...) Może być zanieczyszczony innymi, jeszcze groźniejszymi substancjami - wyjaśnia w rozmowie z "Faktem" specjalista.
Tak jak w przypadku syntetycznych katynonów, problem jest wielopłaszczyznowy. A to dlatego, że lekarze - do których trafia pacjent w poważnym stanie - nie mogą od razu rozpoznać, z jaką substancją mają do czynienia. Według rozmówcy Faktu "w codziennej praktyce nie są w stanie wykryć NEP-u". Bazują więc na objawach, takich jak halucynacje, pobudzenie, brak kontaktu z pacjentem. - Proszek wygląda niepozornie. Smakuje jak tysiące innych. A może zabić - mówi dr Matuszkiewicz.
Polska - jednym z czołowych producentów narkotyków syntetycznych
- Laboratoria wykrywające te substancje są nieliczne i zazwyczaj działają przy zakładach medycyny sądowej - dodaje rozmówca portalu. I wyjaśnia, że NEP jest środkiem tego samego typu co mefedron. Polska zaś - niestety - jest jednym z czołowych producentów narkotyków syntetycznych. Najgorsze jest to, że wciąż opracowywane są nowe, których nie ma jeszcze w policyjnym rejestrze. - To wyścig z czasem - ocenia lekarz. Zwraca uwagę, że popytem cieszą się głównie narkotyki działające stymulująco, a ich działanie jest nieprzewidywalne. To właśnie dlatego, jego zdaniem, NEP stanowi tak poważne niebezpieczeństwo.
Gdzie szukać pomocy?
Na stronie GIS dostępne są numery telefonów, pod którymi uzyskać można natychmiastową pomoc w przypadku uzależnienia.
- Ogólnopolski Telefon Zaufania Uzależnienia: 800 199 990 (codziennie 16.00 - 21.00)
- Antynarkotykowa Poradnia Internetowa: www.narkomania.org.pl
- W sytuacji zagrożenia życia - numer alarmowy 112.
Jeśli pojawiają się myśli samobójcze, natychmiastową pomoc uzyskamy pod jednym z bezpłatnych numerów pomocowych. Są to:
- Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym: 800 702 222
- Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych: 116 123
- Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
- Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12
- Fundacja NAGLE SAMI, bezpłatny Telefon Wsparcia dla osób w żałobie: 800 108 108, czynny od poniedziałku do piątku od godz. 14.00 do 20.00.
- "Tumbolinia" Funduszu Dzieci Osieroconych "Tumbo Pomaga" dla dzieci i młodzieży w żałobie lub smutku: 800 111 123. Działa w poniedziałki i piątki w godz. 8.00-13.00 oraz wtorki-czwartki w godz. 12.00-18.00
Serwis www.zwjr.pl prowadzi ogólnopolską, bezpłatną i anonimową pomoc dla osób w kryzysie samobójczym, bliskich, którzy chcą pomóc, oraz dla osób w żałobie. Jeżeli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, należy natychmiast zadzwonić na policję pod numerem 112 lub udać się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej.
Źródła: Fakt.pl/gis.gov.pl/hjzrmb/kor