Miliardowe straty. Wnioski do prokuratury po audycie w PKN Orlen
Kolejne wnioski do prokuratury i wielomiliardowe straty - to bilans błędów w zarządzaniu Orlenem od stycznia 2016 do lutego 2024 roku. Spółka podsumowała prawie 120 audytów i kontroli, które dotyczyły funkcjonowania Grupy Orlen.
2025-03-31, 17:17
Wnioski do prokuratury po audycie w Orlenie. Kluczowe trzy decyzje
Orlen poinformował, że zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez dwoje byłych członków zarządu ORLEN, w tym Daniela Obajtka. Powodem są nieprawidłowości w procesie przejęcia udziałów w spółce Ruch. Kontrolerzy wskazali, że najpierw zapadła decyzja o zakupie firmy, a dopiero później zamawiano analizy, które miały uzasadnić taką decyzję. Skutkiem była konieczność dokapitalizowania Ruchu, co kosztowało Orlen prawie miliard złotych.
Kolejne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa dotyczy wyboru firmy dostarczającej parówki do sprzedawanych na stacjach hot dogów. Jedna z firm najpierw została dopisana do listy przedsiębiorstw uczestniczących w postępowaniu, mimo że nie przeszła wymaganej procedury badania rynku. Następnie w sposób nieuzasadniony została wybrana w niestandardowej procedurze zamkniętej.
Dwie inne kontrole potwierdziły nieprawidłowości w finansowaniu akademii piłkarskiej i klubu sportowego związanego z właścicielem firmy Profbud. Kontrolerzy ustalili, że od tej firmy Daniel Obajtek kupił w Warszawie mieszkanie poniżej ceny rynkowej.
Audyt w PKN Orlen. Sprawdzono ponad 100 decyzji zarządu Obajtka
REKLAMA
Orlen poinformował w poniedziałek, że liczba działań kontrolnych, których przedmiotem były decyzje podejmowane w Grupie Orlen od stycznia 2016 r. do lutego 2024 r., wyniosła dotąd 118. W tym czasie przeprowadzono 15 audytów śledczych realizowanych przez firmy audytorskie i kancelarie prawne oraz 103 audyty i kontrole realizowane przez pracowników koncernu.
"Błędne posunięcia biznesowe poprzedniego zarządu oraz decyzje podejmowane w okolicznościach budzących poważne wątpliwości obciążają do dziś wyniki spółki. Straty wynikające z nietrafionych inwestycji i podejrzanych transakcji liczone są już w dziesiątkach miliardów złotych" - przekazał koncern.
Czytaj także:
- PKN Orlen ujawnia nową strategię. Dotyczy także elektrowni jądrowych
- CBA zatrzymało byłego członka zarządu spółki Orlenu
Orlen zaznaczył, że "dotychczas zakończonych zostało 64 procesów kontrolnych, a w toku jest kolejnych kilkadziesiąt kontroli i audytów". "Efektem podejmowanych działań jest szereg zawiadomień do prokuratury, które obejmują działania byłego zarządu lub kadry menadżerskiej wyższego szczebla" - podkreślił koncern. Stwierdził przy tym, że "ze względu na wciąż ujawniane nieprawidłowości planowane są kolejne czynności sprawdzające, które mogą zakończyć się wnioskami do prokuratury".
Obajtek odpiera zarzuty po kontroli w Orlenie. "Ciekawe, ile zapłacili"
Audyt krytykuje ówczesny prezes Orlenu, europoseł PiS Daniel Obajtek. Jego zdaniem, o "fachowości" autorów dokumentu najlepiej świadczą wyniki spółki za jego rządów. "Ciekawe, ile zapłacili za te audyty wszystkim kumplom i znajomym królika, wyciągając miliony ze spółki. Niech mają świadomość, że kiedyś sami będą za nie płacić." - napisał Daniel Obajtek.
REKLAMA
Źródła: Polskie Radio/PAP/mbl
REKLAMA