Brzoska ma pomysł na emerytury. "Informacje w jednym miejscu"

Różne informacje o emeryturach, m.in. z ZUS i OFE, mogą znaleźć się w jednym miejscu - aplikacji mObywatel. To jedna z najnowszych propozycji, nad którą pracuje zespół deregulacyjny, którym kieruje Rafał Brzoska.

2025-04-02, 13:21

Brzoska ma pomysł na emerytury. "Informacje w jednym miejscu"
Rafał Brzoska . Foto: Pawel Wodzynski/East News
  • Zespół deregulacyjny planuje nowe zmiany, które mają uprościć funkcjonowanie administracji państwowej.
  • Wśród propozycji znajduje się wykorzystanie aplikacji mObywatel do zbierania informacji o emeryturach Polaków.
  • Weryfikacja solidności przedsiębiorcy to pomysł, który pomoże w ocenie kontrahentów i wymianie informacji między administracją, firmami i bankami.
  • Uproszczone mają być procedury odbioru budynków przez straż pożarną i Sanepid.

Wykorzystanie bogatych, ale rozproszonych zasobów cyfrowych różnych firm i instytucji, by uprościć przekazywanie informacji o emeryturach, zakładają najnowsze propozycje społecznego zespołu. Grupa kierowana przez biznesmena Rafała Brzoskę zajmuje się propozycjami odbiurokratyzowania procedur gospodarczych dla obywateli. Do nowych planów dotarła Rzeczpospolita.

Obecnie, gdy przyszły emeryt chce sprawdzić, jakie będzie jego świadczenie, musi osobno zweryfikować, jakie środki ma odłożone w ZUS, jakie w OFE czy programach pracowniczych. Dziennik pisze, że zespół Brzoski proponuje ułatwienie: wszystkie te dane mogłyby zostać zgromadzone w popularnej aplikacji mObywatel. W ten sposób każdy mógłby szybko sprawdzić, jaka byłaby suma jego emerytalnych świadczeń.

Podobna idea przyświeca pomysłowi zebrania danych z ZUS-u i administracji skarbowej dla celów weryfikacji solidności danego przedsiębiorcy. "Za zgodą firmy poddającej się takiej weryfikacji bank udzielający mu kredytu mógłby sam szybko uzyskać dane o zapłaconych lub zaległych podatkach i składkach. Podobnych informacji mogłyby się domagać przedsiębiorstwa, weryfikując solidność swego przyszłego partnera handlowego" - dodano w artykule.

Zmiany w odbiorach budynków oraz uproszczona egzekucja należności

Dziennik pisze też, że wśród najnowszych propozycji jest redukcja biurokracji związanej z dokumentami pracowniczymi oraz procedurami odbioru budynków przez straż pożarną i sanepid. Osobne propozycje dotyczą ułatwienia rozwoju sektora energetycznego. Wśród zmian, nad którymi trwają prace, są również te dotyczące uproszczonej egzekucji należności i przez to szybszego odzyskiwania długów przez małe firmy.

REKLAMA

Propozycje obejmują także zmniejszenie kontroli w firmach oraz zniesienie obowiązku zatrudniania przez polskie przedsiębiorstwa cudzoziemców na umowę o pracę. Wśród innych rozwiązań znajduje się także wprowadzenie mechanizmu "milczącego załatwienia sprawy", zgodnie z którym, jeśli decyzja nie zostanie wydana w wyznaczonym terminie, zostanie automatycznie uznana za zgodną ze stanowiskiem strony.

111 z 300 zaplanowanych projektów przekazane do prac rządu

Zespół deregulacyjny planował przedstawienie 300 propozycji zmian do początku czerwca, ale później poinformował, że zadanie uda się zrealizować do końca kwietnia. Zespół informuje, że do tej pory przekazał stronie rządowej 111 projektów. Do zespołu wpłynęło ponad 13 tys. propozycji zgłoszonych przez obywateli - przekazał pod koniec marca Rafał Brzoska. 70 proc. z nich nie pochodziło ze środowiska przedsiębiorców. Chodzi głównie o przypadki, w których ludzie przegrywają z biurokracją i państwem. Jak przekonywał szef InPostu, chodzi o to, aby regulacje przestały być hamulcem, a zamiast tego były katalizatorem zmian. Rafał Brzoska propozycję pokierowania zespołem, który będzie miał za zadanie przygotować projekty deregulacyjne, otrzymał w lutym od Donalda Tuska. Podjął się tego zadania, a tydzień później przedstawił pierwsze propozycje. W marcu rząd przyjął pierwszy pakiet deregulacyjny. 

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio/PolskieRadio24.pl/PAP/Rzeczpospolita/pg/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej