Sztylet z Kamienia Pomorskiego młodszy, niż sądzono? Naukowcy zabrali głos
Na początku tygodnia ogłoszono "przełomowe odkrycie". W Kamieniu Pomorskim znaleziono sztylet, a poszukiwacze ogłosili, że pochodzi z wczesnej epoki żelaza i ma ok. 3 tysiące lat. Tę samą narrację przyjęło muzeum, do którego trafił eksponat. Badacze zaprzeczają jednak tym twierdzeniom.
2025-04-05, 17:00
Z której epoki pochodzi sztylet?
Zdobiony sztylet został znaleziony na plaży przez grupę poszukiwaczy związanych ze Stowarzyszeniem św. Korduli z Kamienia Pomorskiego. Później został przekazany do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Dyrektor muzeum przekazał, że znalezisko może mieć niemal 3 tysiące lat. Specjaliści pozostawali jednak sceptyczni.
Media szybko zaczęły udostępniać informację o sztylecie, wobec czego naukowcy postanowili uciąć spekulacje na temat faktycznego wieku znalezionego przedmiotu. Wstępna analiza obiektu wykazała, że nie pochodzi on z epoki żelaza. W istocie jest znacznie młodszy. Badacze datują go na XVIII lub XIX wiek. - Zdecydowaliśmy się na wydanie opinii, bo instytucja, do której trafił sztylet, nie sprostowała swojej narracji o datowaniu obiektu, a nawet ją forsowała - stwierdził jeden z autorów badania dr Dawid Sych z Uniwersytetu w Leicester.
- Moją uwagę zwróciło przede wszystkim to, że bezrefleksyjnie powielana była niesprawdzona i nieprawdziwa informacja, ponieważ dla specjalistów na pierwszy rzut oka widać, że przedmiot ten nie był datowany na wczesną epokę żelaza - dodał.
Sztylet młodszy, niż sądzono. Będą dalsze badania
We wspomnianej analizie podkreślano, że sztylet z Kamienia Pomorskiego nie odpowiada podobnym obiektom z wczesnej epoki żelaza. Dotyczy to zarówno formy, jak i zdobień. W związku z sytuacją badacze wystosowali apel do środowiska związanego z ochroną zabytków, oraz mediów.
REKLAMA
- Myślę, że najważniejszą lekcją, którą możemy wyciągnąć z całej tej sytuacji, jest to, że każdy popełnia błędy, nawet jednostka taka jak muzeum. Dlatego ważne jest to, aby każdą informację weryfikować w sposób odpowiedni, konsultować z innymi ludźmi z branży - mówił Sych.
Sam dyrektor muzeum w Kamieniu Pomorskim przyznał, że był zaskoczony zainteresowaniem mediów. Dodał też, że decyzja o poinformowaniu opinii publicznej o znalezisku została podjęta zbyt pochopnie. Przekazał, że sztylet zostanie poddany dalszym badaniom.
- Trzylatka odnalazła bezcenny amulet. Tam, gdzie Dawid walczył z Goliatem
- Podziemne miasto pod piramidami w Gizie? Badacz stawia sprawę jasno
- Ziggurat Etemenanki w Babilonie. Jaką funkcję w przeszłości pełniła ta budowla?
Źródło: Radio Szczecin/egz
REKLAMA
REKLAMA