WF już nie będzie taki sam. Nowacka ujawnia, co planuje MEN

Jak najwięcej zajęć na świeżym powietrzu i różnorodność sportów - minister edukacji Barbara Nowacka zapowiada zmiany w lekcjach wychowania fizycznego. - Tak, żeby się nie dublowały treści z edukacji zdrowotnej i młodzież chciała się ruszać - tłumaczy szefowa MEN. 

Marek Grabski

Marek Grabski

2025-04-07, 09:57

WF już nie będzie taki sam. Nowacka ujawnia, co planuje MEN
Minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała zmiany w podstawie programowej wychowania fizycznego (WF).Foto: Adam Burakowski/East News

Nowacka zapowiada zmiany w WF-ie. "Jak najwięcej zajęć na świeżym powietrzu, różnorodność sportów"

Minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała zmiany w podstawie programowej wychowania fizycznego w szkołach. Szefowa MEN chciałaby, żeby teraz jak najwięcej zajęć z WF-u odbywało się na świeżym powietrzu. Nawet zimą. - Pamiętacie, jak za dzieciaka wychodziliśmy bawić się w śniegu? Wszyscy mówią: spójrzcie na Skandynawię, fiński model szkoły, Estonia - jak wspaniale. Tam dzieci wychodzą regularnie na zewnątrz - argumentowała w rozmowie z Radiem ZET Nowacka.

Minister wyjaśniła, że to "nauczyciele będą decydować i będą konsultować z rodzicami te działania, natomiast im więcej wyjścia na zewnątrz, tym lepiej". Nowacka zapowiedziała również, że będzie różnorodność sportów. - Nie może być tak, że klasa gra 3 lata w siatkówkę i nikt tego nie lubi. Wszystko możliwe, dyscypliny indywidualne i ruch - mówiła szefowa MEN.

Od 2025 roku dwa nowe przedmioty. Edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna

Nowacka podpisała 6 marca 2025 roku projekty rozporządzeń, wprowadzających do szkół edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Nauczanie ich w polskich szkołach rozpocznie się 1 września 2025 roku.

- Edukacja obywatelska zastępuje HIT. To zupełnie inny sposób przygotowania przedmiotu i zapowiedź tego, co będzie po 2026 roku - mówiła też w Radiu ZET Nowacka. Ministra podkreśliła, że wspólnie z Instytutem Badań Edukacyjnych przygotowuje "reformę, która ma spełnić oczekiwania, żeby polska szkoła uczyła wreszcie praktycznie, uczyła kompetencji na najwyższym poziomie wiedzy, dając młodym narzędzia do XXI wieku". - Edukacja zdrowotna nieobowiązkowa, edukacja obywatelska - świetnie przygotowany przedmiot - skonkludowała na koniec szefowa MEN.

REKLAMA

Czytaj także:

Źródło: Radio ZET/mg/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej