Nawet 100 tys. kary dla właściciela sklepu. Za co grozi?
W Wielką Sobotę większość sklepów może być otwarta tylko do godziny 14:00, choć wiele z nich zamyka się jeszcze wcześniej. Dłużej mogą funkcjonować jedynie sklepy osiedlowe i franczyzowe – pod warunkiem, że za ladą stanie sam właściciel lub członek jego rodziny. Zatrudnienie pracownika na ten dzień wiąże się z wysokimi kosztami, dlatego wielu przedsiębiorców rezygnuje z takiego rozwiązania.

Andrzej Mandel
2025-04-15, 15:32
Wielka Sobota z ograniczeniami w handlu
Państwowa Inspekcja Pracy przypomniała we wtorek, że najbliższa sobota – 19 kwietnia, przypadająca w Wielką Sobotę – objęta jest ograniczeniami w handlu. W związku z obchodami Wielkanocy działalność sklepów tego dnia jest dozwolona jedynie do godziny 14:00. Warto jednak pamiętać, że wiele sieci handlowych zamknie swoje placówki wcześniej – przykładowo Lidl zakończy pracę o godzinie 13:00, a Aldi o 13:30.
Po godzinie 14:00, jak podkreśla PIP, obowiązuje zakaz prowadzenia działalności handlowej, w tym:
- handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
- powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.
REKLAMA
Do 100 tys. złotych kary za złamanie zakazu
Oczywiście, w małych sklepach osiedlowych czy placówkach franczyzowych sprzedawać nadal można. Pod warunkiem, że robi to właściciel (albo franczyzobiorca). Przy czym, może korzystać z nieodpłatnej pomocy. - Może on korzystać w tym czasie z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków, dziadków – o ile osoby te nie są u niego zatrudnione na podstawie umowy o pracę ani umowy prawa cywilnego - wyjaśnia Państwowa Inspekcja Pracy.
Zatrudnienie pracownika – niezależnie od formy umowy, czy to o pracę, czy zlecenia – po godzinie 14:00 w Wielką Sobotę lub w dni świąteczne, może skutkować nałożeniem wysokiej kary. Za złamanie zakazu grozi grzywna w wysokości od 1 000 do nawet 100 000 złotych.
W święta normalną sprzedaż z zatrudnianiem pracowników mogą prowadzić niektóre rodzaje placówek handlowych m.in. stacje benzynowe, sklepiki w hotelach, sklepy na dworcach i lotniskach, kwiaciarnie albo punkty z prasą.
Czytaj także:
- Dokąd po najtańsze wielkanocne zakupy? Wcale nie do dyskontu
- Tyle Polacy wydadzą na Wielkanoc. Będzie drożej niż rok temu?
Źródło: PIP/DlaHandlu/AM
REKLAMA
REKLAMA