Czterodniowy tydzień pracy? Rząd szykuje propozycje zmian
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje się do wdrożenia krótszego tygodniowego czasu pracy. Resort przyjrzał się działalności samorządów i firm, które zastosowały to rozwiązanie. Wnioski z analizy zostaną przedstawione w ostatnim tygodniu kwietnia. - Krótszy tydzień pracy - tak, ale przy tym samym wynagrodzeniu - zaznacza szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
2025-04-17, 10:09
Czterodniowy tydzień pracy. "Analizy są obiecujące"
Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że w ostatnim tygodniu kwietnia przedstawi najważniejsze wnioski z analiz dotyczące skrócenia tygodnia pracy. - Powiemy wtedy, co dalej - oznajmiła polityczka w czwartek w Polsat News.
Według Dziemianowicz-Bąk analizy te są bardzo obiecujące. - Najbardziej podstawowe wnioski to to, że jest to rozwiązanie oczekiwane, że musi ono i będzie się ono opierało na zachowaniu tego samego poziomu wynagrodzenia. To znaczy krótszy tydzień pracy - tak, ale przy tym samym wynagrodzeniu - powiedziała ministra. Dodała, że rozwiązania muszą być "szyte na miarę". - Inne prawdopodobnie dla sektora przemysłowego, inne dla pracowników kreatywnych czy biurowych, bo nie zawsze jedno rozwiązanie pasuje do wszystkich - zaznaczyła.
Przeanalizowano trzy modele. Zmiana dopiero za kilka lat
Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", oceniono trzy rozwiązania - czterodniowy tydzień pracy, pięciodniowy ze skróconym piątkiem oraz skrócenie godzin pracy w poszczególne dni i wprowadzenie dodatkowych dni wolnych. Z analiz wynika, że żaden z tych modeli nie może być określony jako zalecany, a pracodawcy powinni sami zdecydować, z którego rozwiązania skorzystają. Resort pracy wyjaśnia, że zmiany muszą być rozłożone na wiele lat, ale wkrótce można się spodziewać propozycji rozwiązań ustawowych w tej kwestii.
Krótszy tydzień pracy zwiększy komfort pracowników
Eksperci biorący udział w analizach resortu pracy wskazują, że skrócenie tygodniowego czasu pracy wspierane przez nowoczesne technologie nie musi prowadzić do spadku produktywności. Jednocześnie zwiększa komfort pracowników i zmniejsza ryzyko wypalenia zawodowego.
Według Eurostatu Polska należy do krajów unijnych, w których pracuje się najdłużej. Rzeczywisty tygodniowy czas pracy wynosi 39,3 godziny, podczas gdy średnia unijna to 36,1 godziny.
REKLAMA
Czytaj także:
- Nawet 100 tys. kary dla właściciela sklepu. Za co grozi?
- 651 tys. za miesiąc prezesowania Obajtka. Orlen ujawnia
- Ile zarabia właściciel Dino? Kwota zaskakuje
Źródło: Polskie Radio/PAP/pm/kor
REKLAMA