Krótszy czas pracy? Możliwe warianty
Rząd zapowiedział, że jeszcze w tej kadencji Sejmu, czyli do 2027 roku zostanie przygotowana ustawa o skróceniu czasu pracy z 40 do 35 tygodniowo. Rozpatrywane są dwa warianty: 4-dniowy tydzień pracy lub praca przez 5 dni, ale o godzinę krócej każdego dnia. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Paweł Śmigielski z OPZZ, Jakub Winkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracowników oraz przewodnicząca Rady Ochrony Pracy dr Barbara Godlewska-Bujo.
2025-02-08, 17:00
W opinii ekspertki Rady Ochrony Pracy "jest przestrzeń na ograniczenie czasu pracy np. o godzinę", bo jego skracanie jest ciągłym procesem od 100 lat. Kiedyś dniówka trwała 11 godzin, a potem 8 godzin, a jeszcze nie tak dawno pracowało się także w soboty. Dlatego skrócenie czasu pracy o 1 godzinę jest możliwe, bo zmienił się sam charakter pracy i wykorzystywane obecnie technologie.
Posłuchaj
- W różnych sektorach ten pomysł może być odmiennie zrealizowany, bo wolelibyśmy, aby nasze dzieci chodziły do szkoły przez 5 dni. Są też branże, gdzie pracuje się non stop i w tej sprawie nic się u nich nigdy nie zmieni - mówiła dr Barbara Godlewska-Bujo.
Dialog społeczny
Zdaniem Pawła Śmigielskiego, eksperta ds. rynku pracy z OPZZ, są podstawy do rozpoczęcia dyskusji o skróceniu czasu pracy. - Zawsze wierzyłem i wierzę w dialog społeczny i sądzę, że uda się wspólnie wypracować kompromisowy projekt ustawy o skróceniu czasu pracy ze stroną rządową. Jako OPZZ postulujemy, aby wprowadzić ten pomysł już od 2013 roku. Cieszę się z deklaracji rządu o pracach nad tą ustawą, choć będzie to wymagało przygotowania jeszcze wielu pogłębionych analiz - powiedział.
REKLAMA
Mit o Polakach pracujących najdłużej
Natomiast zdaniem analityk ze Związku Przedsiębiorców i Pracowników Jakuba Winkowskiego nie jest to jeszcze odpowiedni moment, aby wprowadzić w życie skrócenie czasu pracy. - Choć nastąpiło wprowadzenie wiele nowych rozwiązań technologicznych, to jednak na świecie pracuje się na ogół 40 godzin tygodniowo. A hasła w mediach, że "Polacy pracują najdłużej w Europie", nie jest do końca prawdziwe, bo pracują tyle godzin, ile wynosi średnia europejska, a co najwyżej, statystycznie licząc pracują około dwóch godzin więcej od innych w tygodniu - tłumaczył.
Audycja: Kapitał i praca
Prowadząca: Anna Grabowska
Goście: dr Barbara Godlewska-Bujo (przewodnicząca Rady Ochrony Pracy), Paweł Śmigielski (OPZZ) i Jakub Winkowski (Związek Przedsiębiorców i Pracowników)
Data emisji: 8.02.2024
Godzina emisji: 15.06
Źródło: Polskie Radio 24 /SW
REKLAMA
Polecane
REKLAMA