Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post? Wyjaśniamy, kiedy można jeść mięso
Wielka Sobota to dzień ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie. W wielu domach trwają przygotowania do świątecznego posiłku, ale pojawiają się również wątpliwości dotyczące obowiązujących w tym dniu restrykcji żywieniowych. Zasady nie są dla wszystkich jasne, ponieważ prawo kanoniczne i tradycja nie zawsze mówią jednym głosem.
2025-04-19, 08:48
W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły
Zgodnie z aktualnymi przepisami Kościoła katolickiego, ostatnim dniem obowiązkowego ścisłego postu jest Wielki Piątek. Tego dnia wiernych obowiązuje zarówno post jakościowy, jak i ilościowy – należy powstrzymać się od spożywania mięsa oraz zachować umiar w jedzeniu.
Czy w Wielką Sobotę można jeść mięso?
W Wielką Sobotę zalecenia dotyczące postu są dla wielu osób niejasne. Tego dnia nie obowiązuje już post ścisły, jednak Kościół katolicki zachęca do powstrzymania się od spożywania mięsa. Wielu wiernych uważa, że post kończy się po święconce, jednak zgodnie z tradycją zaleca się wstrzemięźliwość aż do wielkanocnego śniadania. Wynika to z faktu, że to nie święcenie pokarmów kończy 40-dniowy Wielki Post, lecz dopiero Wigilia Paschalna, sprawowana w sobotni wieczór.
Kościół nie zakazuje spożycia mięsa
Wielu wiernych, w duchu tradycji i refleksji nad śmiercią Chrystusa, decyduje się na zachowanie postu także w Wielką Sobotę – aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej, która odbywa się po zmroku. Warto jednak rozróżnić tradycję Kościoła od przepisów Prawa kanonicznego, które nie nakazują wstrzemięźliwości od mięsa w tym dniu.
Czytaj także:
- Sklepy w Wielką Sobotę 2025. Do której otwarte są Biedronka, Lidl, Żabka i inne?
- Wielka Sobota. Dziś najważniejsza msza św. w roku i święcenie pokarmów
- Data Wielkanocy nadal budzi podziały. Trwają rozmowy o zmianach
Źródła: PolskieRadio24.pl/JL
REKLAMA
REKLAMA