W takich przypadkach możesz mieć unieważnioną maturę. 3 koszmary maturzystów
Od 5 do 24 maja maturzyści staną do egzaminu dojrzałości. Poza matur na poziomie podstawowym podejdą też do przynajmniej jednego testu na poziomie rozszerzonym i do matur ustnych. Jednak są pewne przypadki, w których matura może zostać unieważniona. W jakich sytuacjach to następuje? Co grozi zdającemu? Poniżej umieszczamy najważniejsze informacje.
2025-04-26, 12:25
Matura: W takich sytuacjach mogą unieważnić egzamin
Centralna Komisja Egzaminacyjna jasno precyzuje, kiedy matura może zostać unieważniona. Zgodnie z informacją zamieszczoną przez CKE głównym powodem anulowania egzaminu dojrzałości jest niesamodzielne rozwiązywania zadań z arkusza. W sytuacji, gdy przedstawiciel komisji egzaminacyjnej zauważy, że maturzysta nie rozwiązuje testu samodzielnie (używa ściągi, korzysta z telefonu komórkowego, czy smartwatcha), a następnie potwierdzi to – wówczas pojawia się podstawa do unieważnienia matury. CKE pisze o 3 kluczowych powodach:
- niesamodzielność w rozwiązywaniu zadań
- wniesienie na salę egzaminacyjną niedozwolonych materiałów lub urządzeń
- zakłócanie przebiegu egzaminu poprzez "utrudnianie pracy pozostałym zdającym"
Kiedy matura zostaje unieważniona?
Jeżeli maturzysta nie zostanie przyłapany na ściąganiu podczas egzaminu, Centralna Komisja Egzaminacyjna zaznacza jasno, że to nie jest jedyny moment, kiedy matura może zostać unieważniona. Są jeszcze dwie inne chwile, kiedy może do tego dojść:
- w trakcie sprawdzania arkusza egzaminacyjnego
- po skończonym egzaminie
W przypadku skończonego egzaminu, do unieważnienia matury dochodzi, kiedy zdający zgłosi zastrzeżenie o naruszeniu przepisów prowadzenia ustnej matury bądź pisemnej. Innym powodem anulowania egzaminu dojrzałości jest sytuacja, podczas której zaobserwowano zniszczenie albo zaginięcie pracy maturalnej.
Kiedy do unieważnienia matury dochodzi w trakcie egzaminu z przedmiotu obowiązkowego, test jest niezdany. Oprócz tego abiturient nie może przystąpić do sesji poprawkowej, którą w 2025 roku zaplanowano w dniach 19-20 sierpnia. Identycznie rzecz ma się z przedmiotem dodatkowym na poziomie rozszerzonym.
REKLAMA
Czy można się odwołać do unieważnionej matury?
Centralna Komisja Egzaminacyjna dopuszcza do odwołania się od decyzji o unieważnieniu matury. Po tym, jak test zostaje anulowany, dyrektor szkoły, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej lub dyrektor CKE informuje o tym ucznia. Gdy ten nie zgadza się z werdyktem, może wnioskować o wgląd do dokumentacji oraz złożyć wyjaśnienie.
Kiedy decyzja pozostaje negatywna, maturzysta ma jeszcze jedną możliwość w postaci odwołania się do dyrektora CKE, zwracając się do niego z prośbą o ostateczne rozstrzygnięcie sprawy.
Do egzaminów maturalnych w tym roku ma przystąpić ok. 275 tys. tegorocznych absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum i szkoły branżowej II stopnia - podała Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE). Wraz z nimi do egzaminów przystąpią też absolwenci z wcześniejszych roczników.
- Wyniki matur 2025. Kiedy zostaną ogłoszone?
- Spóźnienie na maturę: Co za to grozi? Co trzeba zrobić?
- Harmonogram matur 2025: daty, godziny, przedmioty. Pełna lista egzaminów
Źródło: PolskieRadio24.pl/cke.gov.pl/mw
REKLAMA