Polacy planują urlopy. 3 wakacyjne hity w 2025 roku
Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów - podaje "Puls Biznesu" w środowym wydaniu i wyjaśnia przyczyny tego zjawiska. Przedstawiciele biur podróży zaznaczają przy tym, że choć ceny miały wpływ na preferencje klientów, decydująca była chęć nadrobienia zaległości po okresie pandemii. Dowiadujemy się także, gdzie Polacy najchętniej latają na wakacje.
2025-04-30, 09:27
Te trzy kraje Polacy wybierają najchętniej
Od wygaśnięcia pandemii Polacy tłumnie ruszyli nadrabiać wakacyjne i podróżnicze zaległości - podkreślił "PB". - W tym roku królują trzy wakacyjne klasyki, czyli Hiszpania, Grecja i Włochy, ale jednocześnie po 2020 r. obserwujemy przesunięcie w preferencjach wyjazdowych. Objawia się to w wysokiej dynamice rozwoju ruchu turystycznego na Cyprze i Malcie, a także w ruchu do Portugalii, szczególnie w regionie Algarve, oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich - poinformował Eugeniusz Triasun z eSky.
Chęć wypoczywania tam, gdzie w poprzednich latach, zauważyli także przedstawiciele Rainbow Tours. - W tym sezonie nasi klienci chętnie wybierają sprawdzone i lubiane kierunki, które od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Na czele listy znajduje się Turcja, dużym zainteresowaniem cieszy się również Grecja. Zauważalny wzrost popularności odnotowujemy także w przypadku Tunezji kontynentalnej oraz Maroka. Hiszpania i Portugalia - zarówno kontynentalna, jak i wyspy - również cieszą się dużym zainteresowaniem. Na znaczeniu zyskują również Albania i pozostałe kraje Bałkanów - powiedziała Aleksandra Piwko-Susik, członkini zarządu giełdowego touroperatora.
Po pandemicznym dołku w branży turystycznej nie ma już śladu
Z polskiego popytu na wyjazdy wakacyjne zadowolone są działające w Polsce tanie linie lotnicze. "Wszystkie kierunki typowo letnie sprzedają się bardzo dobrze. W tym roku widzimy bardzo duże zainteresowanie Maltą, Cyprem czy włoskimi kierunkami wyspiarskimi. Nieustannie popularna jest Chorwacja oraz Grecja, zarówno kontynentalna, jak też oczywiście wyspy. Polacy bardzo chętnie w wakacje wybierają również Cypr oraz oczywiście Hiszpanię" - przekazało biuro prasowe Ryanaira.
REKLAMA
Wzmożony ruch turystyczny sprawił, że biura podróży notują dobre wyniki, co na warszawskiej giełdzie można obserwować na przykładzie Rainbow Tours. Jego notowania od dołka u progu pandemii skoczyły do dziś o prawie 2000 proc., w tym tylko w ciągu ostatniego roku o ponad 60 proc. W ostatnich latach miliony od inwestorów trafiły do spółek, które zajmują się obsługą podróży i lotów - podkreślił dziennik. Skusiły m.in. Wirtualną Polskę Holding, która niedawno zainwestowała 1 mld zł w czeską, ale mającą dużą ekspozycję na Niemcy Invię i w efekcie w tym roku już ponad połowę przychodów ma generować z turystyki. Przyciągają również uwagę funduszy private equity. Giełdowy MCI zainwestował w eSky, a Resource Partners w rumuńską grupę ITH działającą w Polsce pod szyldem Fru.pl.
Czytaj także:
- Gdzie wybrać się na rodzinną majówkę?
- Awaria kolejowa na Śląsku. Utrudnienia dla pasażerów
- Turyści nie wejdą już na Mount Everest? Nepal planuje zakaz
Źródła: PolskieRadio24.pl/"Puls Biznesu"/PAP/ak/k
REKLAMA