Afera Funduszu Sprawiedliwości. Ks. Olszewski i dwie byłe urzędniczki przed sądem

Jesienią przed warszawskim sądem ruszy proces w sprawie ustawiania konkursów na wielomilowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. Na ławie oskarżonych zasiądą m.in. ks. Michał Olszewski z Fundacji Profeto i byłe pracownice Ministerstwa Sprawiedliwości. Chodzi o 66 mln zł z publicznych środków.

2025-05-19, 13:27

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Ks. Olszewski i dwie byłe urzędniczki przed sądem
Ksiądz Michał Olszewski podejrzany w śledztwie ws. Funduszu Sprawiedliwości. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Proces ruszy jesienią. Chodzi o 66 mln zł

Sędzią-referentem w tej sprawie będzie Justyna Koska-Janusz - przekazała w poniedziałek rzeczniczka ds. karnych Sądu Okręgowego w Warszawie, sędzia Anna Ptaszek, dodając, że postanowienie sądu w tej sprawie zapadło w piątek. - Wstępnie sędzia planuje rozpoczęcie przewodu sądowego na wrzesień lub październik - poinformowała rzeczniczka, zwracając uwagę, że sprawa liczy 364 tomy akt.

Akt oskarżenia - pierwszy w sprawie nieprawidłowości związanych z Funduszem Sprawiedliwości - wobec sześciu osób, w tym ks. Olszewskiego, trafił do Sądu Okręgowego w Warszawie na początku lutego. Oskarżenie prokuratury dotyczy jednego z wielu wątków śledztwa związanego z działalnością Fundacji Profeto, której szefem jest ks. Olszewski. Do tej fundacji trafiło z Funduszu ponad 66 mln zł, mimo że - jak stwierdziła prokuratura - nie spełniała ona wymagań formalnych i merytorycznych, żeby otrzymać te pieniądze. Oskarżenie obejmuje okres, gdy resortem sprawiedliwości, któremu podlega Fundusz Sprawiedliwości, kierował Zbigniew Ziobro, obecnie poseł PiS.

Poza ks. Olszewskim, którego prokurator oskarżył także o pranie brudnych pieniędzy, oskarżone są byłe urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości - Urszula D. (była dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w resorcie sprawiedliwości) i Karolina K. (była naczelnik jednego z wydziałów w Departamencie Funduszu Sprawiedliwości). Kobiety odpowiadały za przyznanie tych środków i miały działać w porozumieniu z ks. Olszewskim.

W śledztwie podejrzani są Romanowski, Woś i Matecki 

W innych wątkach śledztwa, które prowadzi Prokuratura Krajowa, podejrzanymi są m.in. byli wiceszefowie MS i posłowie PiS Marcin Romanowski (w grudniu ub.r. sąd wydał decyzję o jego aresztowaniu, lecz Romanowski otrzymał azyl polityczny na Węgrzech) i Michał Woś (objęty jest m.in. dozorem policji), a także poseł PiS Dariusz Matecki (w drugiej połowie opuścił areszt za poręczeniem majątkowym). W ich przypadku nie ma jeszcze informacji o ewentualnym akcie oskarżenia ze strony prokuratury.

REKLAMA

W lutym, gdy do sądu trafił akt oskarżenia dot. ks. Olszewskiego, Prokuratura Krajowa, jak i resort sprawiedliwości, informowały, że w całym śledztwie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości zebrano ponad 1200 tomów akt, przesłuchano 200 świadków i postawiono zarzuty ponad 20 osobom. Postępowanie to prowadzone jest m.in. w sprawie przekroczenia w ubiegłych latach uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez ministra sprawiedliwości oraz urzędników resortu, którzy byli odpowiedzialni za pieniądze z funduszu.

W sprawie ks. Olszewskiego i pozostałych oskarżonych osób toczyły się w ostatnich tygodniach w Sądzie Okręgowym w Warszawie postępowania dotyczące wyłączenia sędzi Koski-Janusz. W drugiej połowie lutego brak niezależności zarzucił jej Ziobro, oceniając, że Koska-Janusz to "zaufana" sędzia aktualnej władzy, która "wojowała" z kierownictwem Ministerstwa Sprawiedliwości za czasów rządów PiS. W odpowiedzi szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar stwierdził, że dawny spór Ziobry z sędzią Koską-Janusz nie wpływa na jej możliwość niezależnego osądzenia sprawy, która - jak podkreślił - jest rzetelnie udokumentowana poprzez akt oskarżenia.

Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, określany jako Fundusz Sprawiedliwości, jest funduszem celowym, czyli jego środki muszą być wydatkowane wyłącznie na cele funduszu.

Czytaj także: 

Źródło: PAP/pjm

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej