Miał poręczyć za skinheada powiązanego z neonazistami. Nowe informacje o Nawrockim
Karol Nawrocki miał w 2017 roku poręczyć za gdańskiego skinheada Grzegorza Horodkę pseudonim "Śledziu", powiązanego z neonazistami. O sprawie pisze "Rzeczpospolita". Kandydat na prezydenta zaprzecza.
2025-05-20, 08:21
Gdański skinhead zatrzymany w Danii
Kandydat na prezydenta popierany przez Prawo i Sprawiedliwość wypiera się bliższych relacji z gdańskim skinheadem Grzegorzem Horodką, jednak – jak wynika z informacji dziennika – miał za niego poręczyć w 2017 r., kiedy Horodkę zatrzymała duńska policja. Według gazety, przed meczem Dania–Polska w Kopenhadze, "kopenhaska policja starła się z polskimi kibicami, którym odmówiono wejścia na mecz, a jednego z nich potraktowała wyjątkowo brutalnie".
"Szybko okazało się jednak, że nie był to zwykły kibic, lecz Grzegorz Horodko pseudonim Śledziu, wielokrotnie skazywany za m.in. pobicia gdański skinhead, powiązany z nielegalną międzynarodową organizacją neonazistowską Blood & Honour" - napisano. Przed meczem Horodko miał zaatakować duńskich policjantów. Zatrzymano go, skazano go na 60 dni więzienia i nałożono zakaz wjazdu do Danii na sześć lat.
Informacje ze środowiska pseudokibiców i poręczenia innych polityków
"Rzeczpospolita" podaje, że za Horodkę poręczył Karol Nawrocki, wówczas dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dziennik pisze, że Grzegorz Horodko jest powiązany z międzynarodową organizacją neonazistowską Blood & Honour. W sieci można znaleźć jego zdjęcia z nazistowskimi tatuażami. Gazeta zaznacza, że informacje uzyskała "w środowisku gdańskich pseudokibiców". "Rz" pisze też, że poręczeniu dla Horodki nie zaprzeczyła rzeczniczka kandydata na prezydenta Emilia Wierzbicki.
Redakcja zaznacza, że "jeśli Nawrocki poręczył za »Śledzia«, nie zrobił tego jako jedyna osoba publiczna". "List w jego sprawie zaniósł do Ambasady Królestwa Danii ówczesny poseł Kukiz'15 Sylwester Chruszcz, a oficjalną interwencję zapowiedział ówczesny szef MSZ Witold Waszczykowski. Jednak w przypadku Nawrockiego poręczenie ma szczególne znaczenie, bo może rzucać nowe światło na jego kontakty z Horodką i środowiskiem gdańskich pseudokibiców" - dodaje gazeta.
REKLAMA
Czytaj także:
- "Trzaskowski chce wyborców na tacy". Posłanka Razem dopuszcza głos na Nawrockiego
- OBWE oceniła wybory w Polsce. Ma zastrzeżenia
- Mentzen zdradzi, komu udzieli poparcia w drugiej turze. Nowa zapowiedź
Źródła: Polskie Radio/PAP/pg
REKLAMA